BYREDO PARFUMS 1996 Inez & Vinoodh (a Milena): Recenze

Když dojde k takové konstelaci, že za hodně povedenou vůni stojí charismatická osobnost, dejme tomu… vysoký tmavovlasý chlapík, bývalý profesionální basketbalista s uhrančivým pohledem, a k tomu se přidá pokud možno zajímavý (jímavý) příběh kolem vzniku parfému, je tady šance, že se vůně stane nejen známou (byť v rámci nikového segmentu), ale třeba i legendou.

A přesně tohle by se mohlo  stát i vůni 1996 Inez & Vinoodh (jestli tomu spíš už tak není). Vůně vznikla v roce 2011 ze spolupráce Bena Gorhama, zakladatele a kreativního ředitele značky Byredo Parfums s dvojicí renomovaných holandských módních a artových fotografů – Inez van Lamsweerde a Vinoodha Matadina. Jednalo se o limitovanou edici, takový malý privátní projekt v počtu necelých sto padesáti kusů, zkrátka dárek pro rodinu, přátele, spolupracovníky. Parfém se líbil a šťastní příjemci dárku si své dojmy nenechali pro sebe. Ze svého nadšení se vypisovali na sociálních sítích, takže bylo jen otázkou času, kdy vyvolají touhu fanoušků značky Byredo tuhle vůni vyzkoušet a hlavně: získat ji i pro sebe! Netrvalo to nakonec ani tak moc dlouho. Limitovaná edice pro veřejnost se v buticích Byredo objevila po necelých dvou letech, na podzim 2013.

Byredo Parfums 1996

Malá Kirsten

Inspirací pro vůni 1996 byla ikonická fotografie Inez a Vinhooda s názvem "Kirsten 1996". Fotografie, pořízená v roce 1996, zachycuje dívku Kirsten a fascinuje kontrastem nevinnosti, dychtivosti a krásy dítěte a "rušivého" akcentu nalíčených dětských rtíků, stejně tak jako kontrastem bledé pleti a rtěnky-lesku malinového odstínu. Ben Gorham a parfumér Jerome Epinette chtěli takový kontrast převést do vůně, a k tomu zachytit osobnost tvůrců, Inez a Vinhoodha, přičemž věřim, že tady bylo opravdu čeho se chytit. Oba umělci, partneři i v soukromí, experimentují s nejnovějšími digitálními technologiemi a módní fotografie v jejich pojetí je taková…"jiná". Ve svých dílech se zabývají otázkami, týkajícími se genderu, identity, povrchnosti… Kromě módních fotografií pro klienty jako Thierry Mugler, Joop, Gucci, Balenciaga, Harper´s Bazaar a další (jistě bohatý inspirační zdroj materiálu pro umělecká vyjádření), vytvořili i množství portrétů hvězd typu Clin Eastwood, Madonna, Bjork, Daniel Day Lewis… Jejich práce je k vidění i ve spoustě soukromých uměleckých sbírek. 

Byredo Parfums 1996 Inez & Vinhoodh

Jak 1996 voní ?

Na úvod jsou zde ochlazující, nahořkle bylinné tóny jalovce, doprovázené pepřem, který naopak přikládá pod kotel. Takže namísto sklenky ginu s třemi kostkami ledu nebo procházky v borovicovém lese, což by se dalo od jalovce čekat, vzniká moje oblíbená iluze vůně kvalitního papíru a černého, hodně silného čaje. Ale na alkohol ještě dojde, i když o něco později. Vzápětí vstoupí do hry krémový kosatec, prolínající se s teplým základem zemité pačuli. Kosatec má tisíc tváří a tady nastavuje zrovna tu temnější, sametovou, nepudrovou, plynule přecházející do semišově fialkové podoby, která může někomu vůni přetahovat na pole unisexových vůní (představě o nich). To všechno je ukotveno v ambrové náruči s lehkou rumovou stopou. V každém případě, středobodem kompozice je pro mě jednoznačně kosatec s kvalitní hořkou, vysokoprocentní čokoládou. Čokoláda je říznutá rumovo-koňakovou příchutí, možná je to ganachová pralinka, každopádně mi asociuje čokoládovou tyčinku Milenu. Pravda, trochu víc její předešlou, "vintage" verzi – ještě ve staniolu a papírovém obalu, před tím, než do Čokoládoven vstoupil kolos Nestlé a začal tradiční a osvědčené lahůdky přizpůsobovat naším chutím :-). Přestože 1996 není sladká vůně, já už tu jemnou vůni čokoládové tyčinky cítím pokaždé, od začátku do až konce.

Byredo Parfums 1996 Inez @ Vinhoodh

Je to tak, mně se 1996 líbí hodně a vedle Iris Ganache (Guerlain) a Iris Silver Mist (Serge Lutens) ji řadím mezi své nejoblíbenější a přitom nejzajímavější kosatcovky. Typově (pro ten papír a silný černý čaj) mi připomíná Myrrhe et Délires (Guerlain) a pro tu nesladkou hořkou čokoládu Bornéo (Serge Lutens) a možná i A*Men (Thierry Mugler).  A mezi moje nejoblíbenější vůně patří 1996 i v kontextu všech vůní značky (vedle Bullion a Seven Veils).

Složení:  Jalovec, pepř, fialka, kůže, kosatec, pačuli, ambra, vanilka

Další informace:  Flakón 50 ml, koncentrace eau de parfum.  Vůně je v nabídce pražského butiku Ingredients. Na stránkách Byredo je vůně momentálně vyprodaná a k dispozici je jen parfémovaná svíčka.

A jak se vám líbí fotka Kirsten? Na mě teda působí velmi zneklidňujícím dojmem (přesně ve stylu tvorby nizozemského páru a na rozdíl od vůně) a přitom se mi hodně líbí.

(Foto: dárkový set: ze stránky inezandvinoodh.com, ostatní: guerlinade.cz)

Počet komentářů: 5

 1. mitzi@magnetik.cz' Mitzi napsal(a):

  Čtivé, úsměvné, inspirativní. Děkuji :)

   

  30.3.2015
  • Monika napsal(a):

   I já. :-) Docela by mě zajímalo, do jaké míry (nebo do kdy) byl ten nápad na rozkošný privátní projekt bez sebemenší myšlenky na to co by kdyby….

   30.3.2015
 2. bara.ramesova@gmail.com' barbucha napsal(a):

  Nemám ráda nalíčený holčičky… a čokoláda v (nejen) 1996 mi vadí. To ta ambra s vanilkou, asi. Ale nakonec budeš mít asi pravdu – fotka se k tomu hodí! Totiž děvčátko s makeupem mi připadá stejně děsivý, jako ten gurmánskej přídavek do jinak velmi slušnýho parfému :-) 

  30.3.2015
  • Monika napsal(a):

   Nalíčený holčičky taky nemám ráda (a ještě víc jejich rodiče), ale pokud jde o tu fotku – jo, je děsivá. A přitahuje mě. To stvoření na fotce vnímám spíš jako nějakou nadpozemskou a bezpohlavní bytost než holčičku. K vůni se mi hodí nepřímo, resp. jak je fotka kontrastní (a kontroverzní), tak je taková i vůně a kontrastní je pro mě i vztah mezi fotkou (zneklidňuje) a vůní (uklidňuje). 

    

   30.3.2015
 3. cinkja@seznam.cz' Jarka napsal(a):

  1996 Inez & Vinoodh jsem poprvé zkoušela za velmi teplého počasí a na mé kůži se projevila vyloženě, mírně řečeno, nehezky. Napadalo mě tehdy mnoho přívlastků, ale ani jeden nevycházel příliš lichotivě. Nebylo to ani krémové, ani sametové, ani semišové. Bylo to hodně divné.

  Teprve s chladnějším počasím jsem dokázala ocenit nesporné kvality vůně i jednotlivých složek, ale stejně bych jí nosit nemohla. Působí na mě vulgárně a něčím mě neskutečně provokuje. Což by bylo fajn, kdybych tuhle polohu ve vůních hledala :-). A přesto – zkouším jí opakovaně a to obvykle tolik šancí vůním nedávám. Pokud tohle bylo cílem tvůrců, tak se jim to podařilo….

  A s fotografií Kirsten to mám podobně. Trochu úchylná, hodně provokující a přesto na ní koukám tak nějak se zalíbením.

  31.3.2015

Komentáře jsou uzavřeny.