GUERLAIN Nejlepší vůně roku 2015?

Konec roku se blíží a s ním bilancování všeho druhu. Tak třeba Guerlain :-). Když se ohlédnu a zavzpomínám na pocity radosti nebo zklamání, které přinesly letošní novinky (a konce), nebylo jich zrovna málo. Nových vůní je deset. Je to hodně nebo málo? Chtělo by se sem zařadit i Santal Royal (ta patří zrovna mezi ty zajímavější počiny), ale přestože se v Paříži začala prodávat až v lednu, premiéru měla o dva měsíce dříve v Londýně, takže spadá ještě do roku 2014. Většina z desítky vůní má tady na blogu svou recenzi a najdete ji u názvu vůně pod aktivním odkazem. K ostatním vůním přidávám stručnou charakteristiku.

Guerlain and rose

Defilé novinek roku 2015

Deset vůní, desetkrát podpis dvorního parfuméra Guerlainu, kterým je od roku 2008 Thierry Wasser. Nutno ovšem podtknout, že ve dvou případech vychází již z existujících a více než zavedených parfémů (Shalimar a Habit Rouge) a také, že na svých kreacích spoupracuje s dalšími parfuméry asistenty, kterými jsou Frédéric Sacone a Delphine Jelk.

La Petite Robe Noire Ma Robe Pétales Eau Fraîche (recenze zde)

Aqua Allegoria Teazzurra – pro mě jedna z historicky nejméně zajímavých Allegorií, odvar exkluzivkového Tokya (a i s ním jsem musela opatrně, jako se svěže palčivou, řezavou, lehce fialkovou kompozici s tendencí občas uhnout směrem ke gumovým tónům). Spíš než čaj mi asociuje sytě ostře zelenou šťavnatou travičku, překvapivě prorostlou ostrými suchými stébly.  Teazzurra letos končí, takže tím se řadí do skupiny jednoletek. Pá pá…

L´Homme Idéal Cologne – spousta citrusů s dominující, příjemně nahořklou grepovou šťávou a s hrstí hoblinek aromatické kůry, a to vše na méně gurmánských mandlích, než jak je známe z původní verze. Tenhle "Ideální muž" se mi líbí a jsem s ním v pravidelném kontaktu, neboť se stal oblíbenou vůní mladého pána. :-)

Shalimar Cologne (recenze zde)

Mon Exclusif (recenze zde)

Le Bouquet de la Mariée (recenze zde)

Le Plus Beau Jour de ma Vie (recenze zde)

Habit Rouge Dress Code – hodně povedená odnož ikonického parfému, protože tady nechybí nic zásadního z toho co se mi líbí v Habit Rouge. Úvod je o něco kratší, tóny růže a kůže vystupují o něco zřetelněji a všemi vrstvami prostupuje vůně kvalitní hořké čokolády a mandlových/ama­rettových kapek, známých z L´Homme Idéal. Gurmánské tóny jsou však opravdu pečlivě odměřené, rozprostřené do celého trvání parfému a zbytečně jej nepřeslazují. Ze všech koncentrací původního Habit Rouge má kupodivu nejblíž k čistému parfému. 

Ne m´Oubliez Pas (recenze zde)

Flacon Tortue lahůdka pro bohaté sběratele (47 číslovaných kusů, baccarat, 9.500 €). Parfém samotný se lahodná, zahuštěná verze Parfum du 68, čili gurmánské bylinky. Flakón "želva" vznikl v roce 1914 na počest otevření butiku na adrese 68, Champs-Elysées a neumím si představit, že si tohle někdo postaví na polici do koupelny. Snad se vůně samotná objeví znovu a v prostějším balení. Je totiž skvostná.

Guerlain Releases 2015

(Foto: Monsieur Guerlain.com)

Reedice a limitky

Za zmínku stojí také reedice vetivérové vůně Jeana-Paula Guerlaina Vetiver Pour Elle, určené však jen pro ruský trh, resp. pro Moskvu, pod názvem Carmen Le Bolshoï, tradiční, téměř každoroční květnová konvalinka Mugueta pak několik vůní v pozměněném a vyzdobeném obalu – samozřejmě La Petite Robe Noire, rozkošný flakón Shalimar Souffle de Parfum s kresbou na skle, zlatý Santal Royal a Shalimar 90ème Anniversaire (edp) se slavnostně vyzdobenou krabičkou, připomínající letošní 90. výročí vzniku tohoto parfému  (flakón samotný a vůně uvnitř jsou nezměněné, cena též shodná s běžnou verzí Shalimaru edp 50 ml).

Konce vůní

Téma, u kterého se nechci zdržovat moc dlouho. Konec výroby parfému mě totiž mrzí ve většině případů. Jo jo, platí to i u vůní, které vlastně ani nenosím, nemám k ní extra vztah… natož pak u vůní, které jsem si oblíbila. V tomto ohledu jsem konzervativní. Takže já to jen prolítnu (stejně se o tom zmiňuju průběžně na Parfumanii a na Arome): Letos se loučí například Myrrhe et Délires, exkluzivka z řady L´Art et la Matière, Boisé Torride, exkluzivka z řady Les Elixirs Charnel, z exkluzivek má končit i Cherry Blossom (tam se spíš divím, že vydržela tak dlouho) a Mayotte, dále Eau de Shalimar (tak aspoň že je tu náhrada v podobě Shalimar Cologne… a je to super náplast ), La Petite Robe Noire Couture (škoda, zrovna ta jediná ze všech "malých černých", která se mi líbí… možná, proto, že to jsou vlastně "dlouhé černé"?), 

La Petite Robe Noire Couture

dále pak Nahéma v koncentraci čistý parfém (ach jo, a v souvislosti s tím nelze přehlédnout, že to je během krátké doby už několikátý extrait v řadě, jehož výroba končí, viz Insolence a L´Instant Magic)…  no, tak radši zpátky k novinkám roku.

Která je ta nejkrásnější?

Na stránkách Monsieur Guerlaina skončila včera anketa o nejoblíbenější vůni roku 2015. Zahlasovali jste si? Každopádně, ankety se zúčastnilo 334 lidí a ti po dobu několika týdnů dávali hlasy jedné nebo i více vůním z uvedeného seznamu. Včera byly hlasy sečteny a vítězem se s přehledem stal parfém Habit Rouge Dress Code, druhé místo obsadil Shalimar Cologne a bronzová medaile patří Mon Exclusif. Výpovědní hodnota ankety je samozřejmě ovlivněná mnoha faktory, především nízkým počtem hlasujících, kteří navíc tvoří specifický vzorek informovanějších nebo informace o parfémech vyhledávající respondentů, a značně omezenou dostupností v případě mnoha z vůní (kolik z hlasujících mělo možnost přivonět třeba k Ne m´Oubliez Pas nebo k Flacon Tortue?). Bylo by zajímavé, kdyby účastníci ankety byli postaveni před všech deset vůní, "a teď zkoušej!", ale přesto se dá z výsledků vyčíst a volně interpretovat něco jako, že:

– Habit Rouge Dress Code – líbí se, a v kombinaci s širší dostupností je vítězství pochopitelné

– Ne m´Oubliez Pas – líbí se, protože na to, jak je její dostupnost omezená  (prodej v La Maison Guerlain), dostala dost hlasů

– La Petite Robe Noire Eau Fraîche –  na to, jak maximálně široce je dostupná, vlastně pohořela. Možná taky proto, že fanoušci malých černých očekávají sladkou růžovou (?)

Ne m´Oubliez Pas

Mě letos nejvíc potěšily tyto parfémy: Ne m´Oubliez Pas,  představující pro mě něco jako už  zdánlivě těžko dostižný etalon elegance a kvality, přisuzované především vůním dřívějšího data vzniku, Shalimar Cologne, Le Bouquet de la Mariée (ale i Le Plus Beau Jour de Ma Vie) a radost mám také z Habit Rouge Dress Code

A které vůně zaujaly vás? Považujete některou z vůní roku 2015 za mimořádně povedenou?

Počet komentářů: 4

 1. Janajana@email.cz' Jana napsal(a):

  Dobrej přehled. Doufám, že příští rok na jaře se mi podaří tu "želvu" vyzkoušet. A taky jsem se ještě nedostala k Dress Code. Jinak teda musím říct, že mimořádně podařená je podle mě Shalimar Cologne, když si vezmu, jak to s odnožema v poslední době dopadá.  Ne m ´oubliez pas je velká nádhera a doufám, že než na ní našetřím, nepřestane se vyrábět  :-).

  3.12.2015
  • Monika napsal(a):

   Bylo by fajn, kdyby se stala dlouhodobou položkou v seznamu vyráběných vůní Guerlainu. Proč taky ne? Ten koncept: vůně jako připomínka/vzpomínka na La Maison Guerlain, Champs-Elysées, Paříž… může dobře fungovat. Ještě lepší by ale bylo, kdyby vznikla i verze eau de parfum a třeba i s šírší distribucí.

   5.12.2015
 2. veronika@email.cz' Veronika napsal(a):

  Ahoj Moniko!

  Dnes jsem  byla v Sephoře a v Douglasu a schválně jsem se zaměřila na to, kolik z vůní, o kterých píšeš, je na policích a dá se vyzkoušet. Výsledek je absolutně tristní. Celá nabídka vůní Guerlain je tristní.

  4.12.2015
 3. Monika napsal(a):

  Souhlasím. Třeba takový klasický Shalimar. Ten už není vidět dávno. Někdy od doby, kdy vznikl nový design flakónu a ten už se v našich řetězcích neobjevil. :-(

  5.12.2015

Komentáře jsou uzavřeny.