GUERLAIN Oriental Brûlant (mandlový orient)

Když jsem před pár týdny recenzovala novou vůni Santal Royal, zařadila jsem ji do skupiny kořenitě orientálních vůní. Oriental Brûlant je z podobného soudku, ale zároveň z úplně jiné galaxie, takže pokud jde o skutečně vyznění, těžko by se mezi těmito dvěma orientálními vůněmi hledala spojitost jiná než ta na papíře. Tady je vidět, jakou mají škatulky výpovědní hodnotu.

Oriental Brûlant byla uvedena na trh v roce 2008, v rámci exkluzivní řady Les Elixirs Charnels (vedle Gourmand Coquin a Chypre Fatal). Všechny tři vůně vytvořila parfumérka Christine Nagel, spolu se Sylvaine Delacourte, jakožto uměleckou ředitelkou Guerlainu. 

Oriental Brulant Les Elixirs Charnels Guerlain Guerlinade

Perlivě osvěžující úvod v podání lahodné harmonie klementinky a pomeranče s kapkou kadidla a troškou květinové zeleně, to je jeden z nejhezčích vstupů na orientální parfémová území. Tentokrát se ale žádné procházky po orientálních květinových zahradách nekonají. Oriental Brûlant sice jistě zahlédla růži, aspoň z dálky, ona se dokonce i prošla se kolem fialky, ale květiny jen zlehka přizvukuji jiným, výraznějším složkám. Po dřevitě osvěžující fázi sklouzne vůně do měkké, teplé, mandlové polohy. Pudrové balzámové dřevo v základu, kadidlo s trochou orientálních pryskyřic, směs cedru,  snad i trocha zemité  pačuli a k tomu beznadějně krásná vanilka s tonkou, to všechno (a spousta dalšího) tvoří nádherně fungující konstrukci ženské, teplé, přívětivé a luxusní vůně. Mandle jakoby byly obalené v závoji vanilkového cukru, ale tahle lahůdka nepůsobí trnutí zubů. Sladkost je totiž dokonale vyvážená dřevitými, cedrovými tóny a dozvuky svěžesti sladkých citrusů z úvodu. Vůně je tak trochu orientální, tak trochu gurmánská a hodně krásná. Sezónu má v průběhu celého roku, včetně letních veder (nejvíc ji ale vyhledávám na podzim a v zimě), ve dne i v noci. Kromě občasných komplimentů (ano, patří mezi nejchválenější vůně a vůně,  vzbuzující dotazy: "co to máš za vůni?") přináší i štěstí! :-)

Oriental Brûlant Les Elixirs Charnels Guerlain

Napsala bych, že Oriental Brûlant je orientálka pro začátečníky, ale nenapíšu :-) , bylo by to zavádějící, líbí se totiž i velmi pokročilým (viz hodnocení na parfémových webech). Pokud jde o název vůně, ano, je libozvučný, zní úžasně francouzsky, lákavě atd…. ale je trochu předimenzovaný (konkrétně ta adjektiva), úplně stejně jako v případě Chypre Fatal a dalších. Lidé z marketingu Guerlainu budou asi trochu hysteričtí, jinak si to neumím vysvětlit. :-)

Oreintal Brûlant Guerlain flakon 

Složení: klementinka, balzamické tóny, mandle, koření, tonka, styrax, vanilka

Další informace: Oriental Brûlant je součástí exkluzivní řady Les Elixirs Charnels, vůně je v koncentraci edp, flakón 75 ml. Cena v La Maison Guerlain: 185 eur.

 

 

   

Jeden komentář

  1. sylva.frankova@seznam.cz' Sylva napsal(a):

    Zcela trefně napsaná recenze. Oriental Brűlant je i u mě celoroční vůní a vede na celé čáře nejen z exkluzivní řady la Maison Guerlain, ale i orientálně laděných vůní, ba i pravých arabek. Má nádherný drydown a fantastickou výdrž. A mám stejné zkušenosti, kdy lidé kolem vzdychají, jak nádherně provoňuje prostor a zanechává za sebou mandlovo-pižmový obláček s vanilkou, zapudrovaný růží.

    28.12.2014

Komentáře jsou uzavřeny.