CHANEL Misia (divadelní fialky) : recenze

Misia je v pořadí už patnáctou vůní řady Les Exclusifs (tou poslední byla trochu nevyhraněná 1932 v roce 2013) a první vůní parfuméra Oliviera Polge pro Chanel. A já se při jejím zkoušení po pár týdnech zase vracím do divadla, k baletu, do šatny, ke šminkám :-). Moc ráda. Zatímco nedávno jsem byla v pražském Národním s Mazzoneho Épine Mortelle, dnes nakukuju do moskevského "Bolšoj Těatru" a do pařížské Opéry Garnier, a přesouvám se v čase do doby zhruba před sto lety.

O tom, že Misia má být poctou Misii Sert (1872 – 1950), dlouholeté přitelkyni Gabrielly (Coco) Chanel, jsem se zmínila už před časem v krátkém článku, anoncujím tuto novinku. Misia Sert, múza umělců evropské moderny, živel, donátorka, inspirující žena… ale Olivier Polge nevytvořil vůni, která by se inspirovala přímo její osobností, jejím temperamentem. To by byla asi docela jiná kompozice. Polge si vybral jednu etapu z jejího života, související s její  láskou k baletu. Misia se přátelila s baletním impresáriem a zakladatelm Ruského baletu (Les Ballets Russes), Sergejem Ďagilevem. Byla patronkou jeho souboru a různými způsoby jej podporovala v rozsáhlých uměleckých aktivitách. Ďagilev zval do Moskvy francouzské avantgardní výtvarníky, usiloval o propojení osobností z různých uměleckých oborů a několik sezón působil v pařížské Opeře Garnier.

Klíč k vůni je ve slovech Oliviera Polge: “…With the fragrance, I wanted to illustrate the atmosphere of Russian Ballet, the smells of theatrical powder and make-up of the time.” 

Misia je květinově sametová vůně s nádechem starosvětskosti, nostalgie a neškodné koketérie. Voní jako vzpomínka na něco nebo na někoho milého. Možná na vůni babiččiny rtěnky a pudřenky s labutěnkou, možná na maminčino luxusní mýdlo, uložené v prádelníku, možná na nějaké scény s Adinou Mandlovou nebo Lídou Baarovou z filmů pro pamětníky. První kosatcové tóny jsou povědomé, podobně se otevírá 28 La Pausa – zemitý, kořeněný kosatec. Zatímco ale La Pausa hned po krátkém, suchém kosatcovém úvodu směřuje ke květinám a nijak zvlášť nepudrovatí, Misia přechází do "líčidlové" fáze, takže se objevuje nedusivě pudrový kosatec s rtěnkovým akordem výsostně klasického střihu: růže a fialka. Tuto fázi doprovází harmonicky vyvážené květinově-dřevité pozadí s kapkou cukrkandlové sladkosti. Přestože je zde květin více, Misia vyznívá převážně růžovo-fialově. Fialka je fialová, čili je vystavená v podstatě jen na květech a neukazuje zároveň svou zelenkavou tvář, což u fialek ve vůních není zase tak samozřejmé. Svěží, poměrně realistické růže, je vystavěná z růží z Grasse a ještě podpořena hrstmi růží z tureckých plantáží. Prý. Na to, jak velké množství růží (více odrůd) má ve vůni být, se ale Misia celkem překvapivě přiklání spíše na stranu kosatcovo-fialkového vyznění. V základu se Misia trochu prohřivá, samozřejmě v chanelovském stylu, takže střídmost, elegance, ale (tentokrát) ne odstup a rezervovanost. Vanilkový krém na hladkém santalu dodává vůni poslední možný chybějící rozměr. Výsledkem je noblesní, elegantní vůně, která bude mít určitě hodně příznivců. Umím si ji představit k různým typům nositelek. Může sedět jak romantičtějším duším (a když o tom tak přemýšlím, vypadá jako ideální svatební vůně), tak výraznějším typům (něco jako Misia Sert :-) ), u kterých bude vytvářet zajímavý kontrast.

Pokud jde o výdrž, není špatná. Ale na mně drží dobře i 28 La Pausa (možná proto, že po rozvonění se mi moc nelíbí). Misia se drží spíš u těla, uvítala bych větší průraznost, ale uvidím, jak se bude chovat v příštích dnech a ročních obdobích.

Říkala  jsem si, které vůni podobného typu (rtěnkový akord, fialka, pudrový kosatec) je nejblíž? Několik se jich nabízí už jenom po přečtení složení, ale nakonec vybírám jen dvě: Paris (YSL) a Drôle de Rose (L´Artisan Parfumeur).

Chanel Misia

Dostupnost a cena:

Misia je už několik dní v prodeji v USA. Pařížské a ostatní evropské butiky Chanel chystají její uvedení na konec února/začátek března 2015. Jako obvykle, vůně (koncentrace edt) bude dostupná ve dvou baleních: 75 ml/133 €, 200 ml/255 €

Složení:  fialka, růže z Grasse, turecká růže, kosatec, benzoin, tonka, santal