FREY WILLE a čtyři voňavé šperky : Recenze

Rakouská značka Frey Wille proslula svými smaltovanými šperky. Motivy umělců, jako jsou Gustav Klimt, Alfons Mucha nebo Claude Monet, ale třeba i Hundertwasserovy domky, zdobí kolekce náramků, prstýnků, náušnic…  Od svého vzniku v roce 1951 je jejím hlavním centrem Vídeň a po celém světe se nachází pak více než stovka butiků – včetně toho pražského, v Havířské ulici (v samém centru, ulička spojující ulici Na Příkopě s Rytířskou, u Stavovského divadla). Koncem loňského roku značka rozšířila svou nabídku o čtveřici butikových vůní Les Parfums. Šperky (v případě Frey Will také šátky) a vůně k sobě patří a butikové vůně prodávají mnohé luxusní šperkařské značky, například Cartier, Boucheron, Van Cleef  & Arpels, Bvlgari. Parfémy, které se dají zakoupit pouze v buticích, nabízí i módní domy jako Hermès, Ferragamo, Prada,  Dior nebo třeba Chanel… Parfém se tak někdy stává vstupní bránou na území značky. Někdo u parfémů zůstane, jiný si třeba příště koupí i ten šperk, šátek, kabelku, šaty… :-)

Frey Will flakony

Značka Frey Wille se do svých šperků se snaží vtisknout určité poselství, obraz rozličných kultur, symbolické významy. Nesoustředí se tolik na chrlení nových a nových kolekcí, jako spíš na kvalitu, originalitu a nadčasovost. Podobně pečlivý přístup můžeme zaznamenat u procesu vzniku jejích vůní. Za realizací nápadu nabídnout zákazníkům také vlastní butikové vůně stojí dvě dámy: Simone Grünberger-Wille, kreativní ředitelka značky a její přítelkyně Lily-Sofia Weingarten von Richthofen. Cesta od myšlenky na vlastní vůně až ke stojanu se čtyřmi flakóny v butiku trvala asi tři roky. Tři roky seznamování se s  voňavým vkusem žen různých koutů světa, cest do Paříže a do Grasse (kde byly vůně vytvořeny) a testování. Výsledkem je tedy kolekce, obsahující zástupce čtyř parfémových rodin. Flakóny zdobí přivěsek s motivem tajemné sfingy, logem značky.

Frey Will flakony

Motiv sfingy – symbol tajemství – lze najít na špercích i dalších doplňcích, a nechybí ani jako přívěsek na flakónech parfémů.

Co skrývají flakóny s různobarevným obsahem?

Sphinx Magique (svěží a citrusová) – bergamotová sprška s madarinkou, limetkami a nádechem grepové kůry. Jiskřivý koktejl příjemně osvěží a samozřejmě brzy a rychle prchá. Dřevitý základ dělá co může… citrusy pozdržet nedokáže (nikdo to nedokáže :-D), zůstává ale jemná květinová stopa na cedrově-vetiverovém podloží a příjemný, suchý lesní tón. 

Sphinx Innocent (zelená a květinová) – jakoby stála na klasickém, ale trochu zjemnělém chyprovém základu. Elegantní květinová vůně s velmi pěkně zpracovaným pomerančovým květem a jasmínem bez přílišné omamnosti a živočišných podtónů, které někdy jasmín umí předvést. Nesladká vanilka a mýdlový tón dodávají vůni na noblese. Je to ten typ vůně, která působí na nositelku jako podvědomý imperativ: Narovnej se! Takhle kráčí dáma?!

Sphinx Rose (květinová a sametová) – tady se vše točí kolem damašské růže. Kuličky jemného růžového pepře a spíše drobné květy kosatce, frézie a pivoňky vytvářejí hebkou květinovou směs v pižmovém obláčku. Později vše překryje hladká, dřevitě ambrová vrstva, ale i pak růže prosvítá. A tak až do konce…

Sphinx Mystique (květinový orient) – silný černý čaj s bergamotem a přírodní malinovou šťávou, otevřený pytlík Lékorek (třívrstvé kostičky s plátkem lékořice uprostřed), růže v kombinaci s pačuli dodávající kompozici charakteru moderní chypre… ne, nepletu se, nepopisuju exkluzivkovou  La Petite Robe Noire (2009) od Guerlainu. Ale Sphinx Mystique jakoby z téhle (už) slavné vůně Guerlainu vycházela a hlavně: vylepšovala ji! Co bylo u "Malých černých" moc sladké, to je tady umírněnější, co drhlo, to je tady uhlazené, co slibovalo černou barvu a bylo spíš růžové, to je tady po rozvonění přeci jen trochu temné, mystické, a to díky kouzelným, tak akorát sladce pryskyřičnatým, kouřovým tónům a dvěma špetkám orientálního dýmkového tabáku.

Frey Wille vzroky

A vítězem se stává… 

Všechny vůně edice Les Parfums jsou hezky zpracované, uhlazené, možná až tak, že v některých případech to může být na úkor jejich výraznějšímu šíření do prostoru, ale to je potřeba pořádně prozkoušet.  Mohla bych nosit (občas) každou z nich, dokonce i tu  Sphinx Magique, ačkoli citrusové vůně normálně nevyhledávám. Kdybych si měla vybrat jednu jedninou, byla by to těžká volba a do finále by se propracovaly nejspíš Sphinx Rose a Sphinx Mystique. Pak už  bych si ale asi musela hodit korunou. :-)

A moment rozhodnutí přichází i při samotném nákupu. Vůně jsou totiž baleny do béžového pouzdra-tubusu a zákazník si může sám vybrat motiv papírové manžety, která pouzdro bude zdobit.

Více na: http://euro.e15.cz/archiv/frey-wille-1180118#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Frey Will pásky

Tak kterou? Něco pro nerozhodné. :-)

Les Parfums: koncentrace eau de parfum, balení 50 ml

Počet komentářů: 2

 1. Kotlanova.Vendula@seznam.cz' wendulka napsal(a):

  Dneska jsem byla Sphinx Rose a Sphinx Mystique ještě do třetice přezkoušet a marná sláva, já v té Rose mám pořád čistý parfém Idylle :) . Tak jsem se alespoň zaměřila víc na tu Mystique. V té první polovině tam ta podoba s Guerlainem opravdu je s tím, že Mystique je temnější, ale na mně je LPRN pro změnu víc hladká a nadýchaná. Mystique mi začne brzo těmi pryskyřicemi drhnout. A pak mi tam zase vleze karamel s pačuli z Angela, no :) . Takže mým vítězem i nadále zůstává Sphinx Rose.

  25.6.2015
  • Monika napsal(a):

   Sphinx Rose mi taky trochu připomíná Idylle v koncentraci čistý parfém… což je vlastně dobrá zpráva, vzhledem k ceně. A Mystique mě nepřestává překvapovat. Čím déle ji zkouším, tím rychleji se přehoupává ze šťavnaté malinové fáze do té temnější, a v té se objevuje čím dál tím výraznější nádherný tabákový tón. Karamel a pačuli angelovského typu ani náznakem. Zůstávám nerozhodnutá. :)

   27.6.2015

Komentáře jsou uzavřeny.