JUL ET MAD Kolekce Les White – Nea, Nin-Shar a Garuda : Recenze

Když se jednoho krásného dne ti dva v Paříži potkali, ona a on, Madalina a Julien, začal se psát nejen příběh jejich vztahu, ale byl to i začátek vzniku parfémové značky – Jul et Mad. V roce 2012 tento pár – Julien Blanchard a Madalina Stoica-Blanchard  – představil luxusní řadu tří parfémů: Stiletos on Lex, Terrasse à St. Germaine a Amour de Palazzo. Parfémy, k jejichž tvorbě přizvali parfumérku Dorothée Piot z firmy Robertet, převypravují některé významné okamžiky z jejich vztahu, od setkání ke sňatku. O dva roky rozšířili portfolio značky o čtvrý parfém – Aqua Sextius, fíkovou vůni s mořskými tóny, kterou vytvořila parfumérka Cécile Zarokian (mimochodem, v červenci strávila v Praze několik dní a mohu potvrdit, že kromě toho, že je nadaná, je také velmi milá).

Letos příšli Julien a Madalina s luxustní trojicí parfémů, inspirovaných ztracenými starověkými civilizacemi. Řada se jmenuje LES WHITE. Vůni Nin-Shar vytvořila Sidonie Lancesseur, zatímco Garuda a Néa jsou dalšími počiny talentovaného a oceňovaného italského parfuméra jménem Luca Maffei.

Jul et MAD

Néa

…aneb inspirace "zlatým věkem" Byzance. Néa je název kostela, který nechal vybudovat císař Basil I. (v letech 876-880) v Konstantinopoli.

Císařovna Theodora

Benjamin Constant – L'Imperatrice Theodora au Colisée

Od první chvíle není pochyb, že tohle je bohatá, přímo opulentní, květinovo-gurmánská vůně. Meditační. Možná. Ale určitě usazující hluboko do křesla. Začátek je opravdu sladký. Mléčné karamelové tóny se vznášejí kolem karafy plné čerstvě vyrobeného sirupu z přezrálých datlí a fíků. Na malých stolcích kolem dokola jsou zlaté mísy se sladkým ovocem a vše je utopené v extra dávce teplého ambroxanu s květovým medem. Po chvíli si zaprvé zvyknete a zadruhé sladkost povolí a nastanou švestkové hody. Švestky na tisíc a jeden způsob. Švestky čerstvě utržené, švestková povidla (teplá – pozor na jazyk!) i studená, švestkový likér a možná jedna dvě švestky sušené. Asi po hodině si vůně najde polohu, ve které zůstane až do konce – likérové švestky s lehce meruňkově vonícím jasmínem, růží a vanilkou. Mě tahle vůně fascinuje, ale můžu ji zatím jen zkoušet, opakovaně a ráda, ale ne nosit, natož více dní za sebou. Intenzivně myslím na obdivovatelky Moscow (Guerlain), jejíž výroba byla nedávno ukončena – protože tohle je pokračovaní ve stejném duchu, jen tu bylo přitvrzeno v několika ingrediencích (plus v koncentraci a samozřejmě ceně). Rozhodně musíte vyzkoušet.

Edit: Po několika týdnech od napsání recenze a s příchodem chladnějších dnů musím konstatovat, že Néa ukazuje svou další tvář, teple mléčnou a že ji mohu už nejen nosit, ale že bude jednou z mých vůní letošního podzimu.

Složení: datle, davana, granátové jablko, palmový list, černý pepř, jasmín sambac, růže, švestka, pačuli, kašmeran, madagaskarská vanilka, benzoin, karamel, tonka, ambroxan, pižmo…

Parfumér: Luca Maffei

 

Nin-Shar

…aneb inspirace babylonskými visutými zahradami Semiramidinými, které nechal vybudovat král Nabukadnesar pro svou milovanou manželku, královnu Amytis. Ninshar je v sumerské mytologii bohyně rostlin.

Zahrady Semiramidiny

H. Waldeck The Hanging Gardens of Semiramis

Nabukadnesar dal prý v zahradách vysázet nejrůznější druhy stromů a rostlin ze všech koutů své říše. Fíkovníky, ořešáky, mandloně, granátovníky, lekníny, keře kadidlovníku…. a samozřejmě – a možná v první řadě? – růže !! Nin-Shar je růže s oudem. Nenechte se zmanipulovat svým strachem z oudu, pokud ho máte, a nebuďte zklamaní, pokud se na oud těšíte a máte rádi husté oudové kousky :-). Oud je zde krotký, neprůbojný, nepalčivý a nečpící. Tahle růže na oudu je jako jezírko růžovo-rybízové marmelády, ochucené rumem a zasypané tisíci rudých okvětních lístků růže. Některé lístky,  ztěžklé, zčásti potopené, se nakonec pomalu noří do hlubin, jiné začne po čase postupně rozfoukávat vítr po okolí. Hlavní představitelka – růže – zdroj toho růžově-rudého představení, je od počátku až do konce uvěřitelná, šťavnatá a chvílemi cedrově palčivá. V počáteční fázi je patrná podoba s Lutensovou Fille de Berlin (Serge Lutens) a společné znaky se najdou (z těch všech vůní na téma: růže/oud) i s vůní Mohur (Neela Vermeire).

Složení: Bergamot, růžový likér, davana, absolutní turecká růže, egyptský jasmín, pačuli, oud, benzoin, bourbonská vanilka, virginský cedr, santal, absolutní kadidlo

Parfumér: Sidonie Lancesseur

 

Garuda

…aneb inspirace fascinující angkorskou civilizací a její Khmerskou říší. Garuda je bytost z hinduistické mytologie, napůl člověk, napůl pták se zlatým tělem, na jehož hřbetě bývá často zobrazen bůh Višnu. Garuda je spolu s Višnu bojovníkem proti zlu a ochráncem světa. Přezdívá se mu také Pták života.

Garude Jul et Mad

Zdroj: Pyreaus.com

Milovníci hlasitého, nestydlivého oudu, se můžou vrátit. Garuda je totiž parádní oudovka s karamelem a elegancí. Od začátku do konce je zlatá, stejně jako ten bájný ptákočlověk. Pomeranč, rum, mléčné karamelky, béžová semiš, vanilkové lusky… od oranžové po tmavě hnědou plus pár dalších odstínů… a výsledkem je zlatá vůně. Nenechte se vyděsit, když krátce po rozvonění vůně začne hořet a pálit. Vydržte, za chvíli to přejde. A dočkáte se překrásné vůně, jemně pudrové, jemně semišové, dřevité, chvílemi tajemně dýmající, ale především (a přes ten dým a oud) velmi ženské. A vzdáleně – a budu zvědavá, jak moc nebo jak málo pro vás – příbuzné s Cuir Belugou (Guerlain), jen trošku drsnější. Jedno je jisté: Už vždycky budu extrémně zvědavá na vůně, za nimiž bude stát parfumér Luca Maffei. 

Složení:  bergamot, kmín, pomeranč, růžový pepř, kambodžský oud, rum, šafrán, ambra, kašmeran, vetiver, pižmo, pačuli, vanilka, cedrové dřevo

Parfumér: Luca Maffei

Jul et Mad Les White Nea Garuda Nin-Shar

Všechny tři vůně jsou v koncentraci extrait de parfum. Výdrž je vynikající, po několik hodin budete obklopeni vůní a pokud jde o sillage, ta je na extrait minimálně průměrná, spíš ale nadprůměrná. Parfémy kolekce Les White je k dispozici ve třech typech balení: "Love Basic" – 50 ml flakón, "Luxury Case" – 50 ml +  7 ml v plnitelném flakónku a "Love dose" – 5 ml flakónek na zkoušku.

Recenze vznikly na základě vzorků, které mi poskytla milá Madalina. Dala jsem si s nimi načas. Je to na jednu stranu tím, že vůním – a čím zajímavější, tím to platí víc – potřebuju dát určitý čas a opakované zkoušení a zadruhé tím, že v posledních dvou měsících bylo povětšinu času vedro a tyhle vůně je potřeba vyzkoušet i v jiných časech.

 

Počet komentářů: 2

 1. bara.ramesova@gmail.com' barbucha napsal(a):

  Ještě že se tady můžu podívat na složení… Néa je pěkná a pěkně sladká :-) ale švestky nejsou to, čeho bych si nejspíš všimla. To "něco" jsou ty datle (a fíky?)! Taková ta cukernatost, z níž až trnou zuby!

  Růže v Nin-Shar je plnokvětá, aromatická, tmavě rudá… ale jako taková pořád nic pro mě. To Garudu bych unosila spíš, ačkoliv mi poslední dobou ty oudovky připadají přemnožený, a oud je vždycky tak výraznej, že mezi nimi tak nějak těžko nacházím rozdíl.  A pokud si letmo vzpomínám na Cuir Belugu, tak její kožená vanilka mi oudový pecce podobná moc nepřipadá. 

  Ale rozhodně u Jul et Mad umějí zacházet velmi šikovně s pačuli. To mě na nich zaujalo asi nejvíc… samozřejmě, kromě očividný kvality veškerých surovin a neuvěřitelný výdrže!

  12.9.2015
  • Monika napsal(a):

   Néa je hotová laskomina, hutná a sirupovitá, nádherná, ale musím si ji opatrně dávkovat, mohla by se přejíst. Těším se, jaká bude v podzimních plískanicích.

   Spojení mezi Garudou a Cuir Belugou je tenké, Beluga na mě vykoukne až později, když se ta temperamentní, ohnivá fáze Garudy začne uklidňovat, tišit, a vůně začne nabírat elegantnější, ženštější polohu. Je to spíš pocit z Belugy než nějaké konkrétní složky… No budu zvědavá, jestli to někdo taky zaznamená. V každém případě, asi takto: Milovníkům Cuir Belugy bych Garudu, jako zaručený tip k vyzkoušení, rozhodně nedopourčovala. Jinak ale samozřejmě ano. :-)

   13.9.2015

Komentáře jsou uzavřeny.