Parfémy od Guerlainu aneb 9 víkendů s klasikou

Vyrábějí se už velmi dlouho a přitom jsou stále populární. Snad každý milovník parfémů je zná, případně touží poznat, jsou objektem sběratelské vášně a k několika z nich se váže romantická legenda. Jistě už nemusím dodávat, že jejich dalším společným jmenovatelem je pudrovo-vanilkový, lehce orientální akord, zvaný Guerlinade (vanilka, tonka, kosatec, benzoin, jasmín, ambra, pižmo a tajemství…), aby bylo nade vše jasné, že řeč je o klasických parfémech od Guerlainu (navíc když je tu ten obrázek! :-) ).

Guerlain patří mezi nejstarší nepřetržitě aktivní parfémové značky. Byl založen v roce 1828 a dynastie talentovaných Guerlainů po dlouhá desetiletí vytvářela parfémy, z nichž mnohé mají už dávno své místo v parfémové síni slávy a nemalý prostor v učebnicích parfumérie. A přesto jsou stále tady (i když, pravda, v ČR ne úplně běžně sehnatelné a parfémovými řetězci s vytrvalou urputností ignorované): Shalimar,  L´Heure Bleue, Samsara, Vol de Nuit, Nahéma, Chamade, Jicky, Mitsouko, Après L´Ondée. Vyrábějí se  různých koncentracích, včetně extraitu neboli čistého parfému (s výjimkou Après L´Ondée, která je aktuálně k dispozici jen jako eau de toilette, ale je to natolik zajímavá vůně, že jsem ji nemohla vynechat). Do klasiky Guerlain se řadí i jiné vůně, například překrásné kolínské (Eau de Cologne Impériale, Eau de Fleurs de Cédrat, Eau de Guerlain, Eau de Cologne du Coq), ale ty si zaslouží samostatný článek.

Jsou milovníci Guerlainu, kteří přísahají jen na tyto vůně, moderní produkce je téměř nezajímá a příběh značky pro ně skončil v roce 1994, kdy firmu převzal gigant LVMH. Jsou další, kteří doufají ve shodu příznivých okolností, v posledních letech včetně talentu Thierryho Wassera, a jsou zvědaví na každou novou vůni, doufajíc, že v sobě bude mít "to něco", co dokáže dostat do kolen. A ono to občas opravdu vyjde, stačí vzpomenout třeba na Plus Que Jamais, Guet Apens/Attrape Coeur, Metallica/Metalys, Iris Ganache, Quand Vient la Pluie, Oriental Brûlant, Mon Précieux Nectar…).   

Parfums Guerlain

Ale zpátky ke klasice. Ať se vám líbí nebo ne,  těm vůním se nedá upřít jedinečnost. Během desetiletí od svého vzniku prošly samozřejmě mnoha reformulacemi a je malým zázrakem, že většina z nich si uchovala svou duši , takže dodnes sklízejí obdiv a přízeň. Nemalou zásluhu na tom mají Thierry Wasser a jeho asistent Frédéric Sacone.

Rozhodla jsem se věnovat těmto parfémům malý parfémový seriál, první na Guerlinade, a tak tedy: Nashledanou s Jicky!

Počet komentářů: 9

 1. syrovatkova2@gmail.com' Lucie Syrovátková napsal(a):

  Už se těším !

  6.10.2015
 2. bara.ramesova@gmail.com' barbucha napsal(a):

  Já taky!

  6.10.2015
 3. Monika napsal(a):

  No a já taky! :-)

   

  6.10.2015
 4. omseamaster@yahoo.co' JN napsal(a):

  Svělý počin, moc se těším.

  7.10.2015
 5. omseamaster@yahoo.co' JN napsal(a):

  Ad Thierry Wasser: Myslim, ze ma na svedomi i Songe d!un bois d!ete. Je to moje oblibena vune, ktera zastinuje i Habit Rouge ze stejneho domu. … Nevim, jak to v LVMH chodi, ale zcela jiste se tam rozhodnuti delaji "globalne" od zeleneho stolu a, tak jak to mnohdy byva i  "nekvalifikovane". Prave tohle je prostredi, ktere nebyva nakloneno tvorivym a schopnym jedincum. Kazdy tvurci jedinec, ma-li naplno uplatnit svuj talent a schopnosti, potrebuje prostredi bez zbytecnych tlaku. Drzim panu Parfumerari palce, aby vytrval.

  7.10.2015
  • Monika napsal(a):

   Bohužel, je to tak. I přesto to musí být pro Wassera úžasná zkušenost. Prestižní místo, přístup k původním parfémům, flakónům, recepturám… (rekonstrukcí starých, dávno nevyráběných parfémů musí být vzrušující), to se pak dost nepříjemných věcí, těch všemožných tlaků, dá vydržet, ale stejně jsem zvědavá, kdy nazraje čas, a on odejde za něčím svým, vlastním.

   8.10.2015
   • omseamaster@yahoo.co' JN napsal(a):

    Znam ty pocity, kdyz clovek listuje v laboratornich protokolech predchudcu. Ma to opravdu velike kouzlo. Rad na to vzpominam, stejne tak jako na praci v laboratori do pozdnich hodin. … V parfumerskem remesle to bude hodne podobne a snad jeste zajimavejsi. :-)

    8.10.2015
 6. lu28@centrum.cz' LuNa napsal(a):

  Moc krasne cteni. 

  17.10.2015
  • Monika napsal(a):

   A já tě moc ráda vidím! Díky. ;)

   20.10.2015

Komentáře jsou uzavřeny.