GUERLAIN Jicky (aneb 9 setkání s klasikou – díl první)

Jicky. Jicky moderní, Jicky nadčasová. V článku, otevírajícím seriál o guerlainovských klasikách jsem zmínila, že mnohé z nich doprovází nějaká legenda, často o lásce a Jicky nabízí takové příběhy hned dva. První z nich vypráví o tom, jak se mladíček Aimé Guerlain na svých studiích v Anglii zamiloval do dívky jménem Jicky. Po studiích se jejich cesty rozdělily, ale Aimé na svou lásku nezapomněl. Po více než dvaceti letech od převzetí firmy po smrti otce vznikl v roce 1889 parfém se jménem dávné lásky – Jicky. Druhá legenda už tak romantická není. Název Jicky měl být poctou tehdy patnáctiletému synovci Jacquesovi, kterému se přezdívalo… Jicky. Ale zase by to byl takový malý můstek k pokračování seriálu. Když totiž chlapec Jacques vyrostl ve skvělého parfuméra, vytvořil takové skvosty jako Après l´Ondée, L´Heure Bleue, Mitsouko, Shalimar a Vol de Nuit, čili předměty našeho zájmu :-) .

Parfému Jicky patří několik prvenství. Je nejstarší dosud vyráběnou vůní značky Guerlain – spolu s Eau de Cologne Impériale z roku 1853 (autorem byl Pierre-François-Pascal Guerlain, otec Aimé Guerlaina a zakladatel značky Guerlain ) a je považován za první parfém historie parfumérství, ve kterém byly ve velkém množství použité absolutní silice z květů a kombinace přírodních i syntetických ingrediencí (vanilin, heliotropin a kumarin). V neposlední řadě se Jicky stala jednou z přelomových vůní nového trendu, zvaného fougérová kompozice, s tóny levandule + mechu + kumarinu.

JIcky flakon Guerlain

Kouzlo Jicky spočívá v geniálním propojení citrusových olejů s bylinnými tóny levandule, gerania a anýzu, kontrastujícím s živočišným základem, zjemněným vanilkou. Součástí svrchních tónů je akord už zmíněné kolínské Eau de Cologne Impériale, která vznikla o třicet šest let dříve. Mimochodem, vřele doporučuju vyzkoušet si nádhernou souhru této dokonalé kolínské i s jinými klasickými parfémy, především s L´Heure Bleue nebo s Après l´Ondée. Ale zpět k Jicky. Květiny v podobě růže a jasmínu voní spíše z dálky,  jen letmý květinový otisk. I kosatec se zdá být téměř neznatelný, přesto je však jeho part velmi důležitý. Tvoří totiž jemnou pudrovou vrstvičku, pomáhající při balancování parfému na hraně mezi elegancí a živočišností, přičemž parfém přetahuje na stranu elegance. Kosatec je to nesladký, spíše chladnější, metalický a pudrový jen trochu, takže žádné rtěnkové tóny a vůně líčidel. A také proto má druhá strana, v podobě ambrových, balzamických a temnějších živočišných tónů, chvílemi navrch. Není to však žádný dramatický zápas. Obě polohy, elegantní i živočišná, jsou velmi příjemné. Dřevité tóny a vanilka se skořicí celou kompozci pak zespoda příjemné proteplují a zlehka oslazují. Jicky nepatří mezi líbivé vůně a znám několik lidí, kteří se s ní museli seznamovat na etapy. Nejdříve jim přišla moc pánská, moc levandulová, potom moc živočišná… aby si ji nakonec oblíbili jako velmi ženskou a neotřelou společnici.

Samostatnou kapitolou u parfémů staršího data vzniku jsou reformulace. Žádný se jim nevyhnul, všechny jimi prošly, otázkou je vždy jen to, s jak velkou ztrátou kytičky (nebo spíš surového bergamotu, cibetu/nitro-musku, větvičníku, atd.). Já jsem měla u Jicky možnost seznámit se s několika vintage skvosty ze 60. a 70. let a "v přímém přenosu" jsem zažila dobu první poloviny 90. let, kdy se Jicky a všechny ostatní klasické vůně Guerlainu daly koupit v malé parfumérii v pražské Štěpánské ulici. Byly to kousky z 80. a začátku 90. let, takže za ty desítky let od vzniku parfému měly už tehdy za sebou několik zásahů do složení, motivovaných nejrůznějšími důvody, ale zároveň stále obsahovaly některé složky, zakázané o něco později organizací IFRA (International Fragrance Association) a Evropskou komisí. Ještě v osmdesátých letech působila Jicky více unisexově a živočišně. Pamatuju si ji jako vůni pánského holičství, dámského kadeřnictví a prádelny s mandlem plus něco velmi vzrušujícího, těžko popsatelného, a vyvolávala ve mě stejně příjemné pocity, jako ta nejúžasnější masáž vlasové pokožky, kterou si dovedu představit. Úplně se vidím, jak toho podzimního pošmourného dne kráčím v podvečer rozsvěcující se Štěpánskou dolů směrem k Václaváku, celá zahalená do oblaku Jicky eau de toilette… (a dodnes mám Jicky nejradši na podzim). Hotová rozkoš! Jistě i díky přítomnosti pižma – cibetu, později syntetického nitro-pižma, na kterém byla Jicky z velké části postavená. Nitro-pižmo šlo ale koncem 80. let částečně nebo úplně z (parfémového) kola ven z důvodu možné toxicity.

Co to znamená pro dnešní Jicky? To, co ztratila na živočišnosti (a bylo toho tam hodně, takže něco zůstalo i přes restrikce), získala na gurmánských tónech, především skořicových a kakaových /bez cukru/, což ji mimo jiné dodává na, řekněme, vřelosti. To něco, co ztratila na hloubce a hladkosti, vykouzlené kombinací bergamotu a musku, to se až tak úplně nahradit nepodařilo. Ale i tak je Jicky i dnes moc hezká, stimulující i uklidňující zároveň. Pokud milujete jako já Shalimar, největší potěšení vám přinese Jicky v koncentraci extrait, protože jak úvodní bergamotová vlna, tak krásná dřevitá zakouřenost s vanilkou v základu vám budou mile povědomé. Verze eau de toilette má výraznější citrusovou část, živočišná složka je potlačenější, přesto mi svých charakterem připomíná vintage verzi ze všech koncentrací nejvíc, což je celkem záhada. Nejčastěji ovšem nosím verzi eau de parfum pro její sladce dřevitý základ a příjemně dlouhou výdrž a projekci.

Jicky Guerlain Automne

 

Rok vzniku: 1889

Tvůrce: Aimé Guerlain

Složení: bergamot, neroli, verbena, citron, pomeranč, levandule, rozmarýna, geranium, růže, kosatec, jasmín, santal, cedr, pačuli, vetiver, pižmo, tonka, opoponax, vanilka

V současnosti vyráběné koncentrace a balení:

Extrait de Parfum: 30 ml flakón quadrilobé

Eau de Parfum: 50 ml náplň nebo 50 ml komplet náplň + kovové pouzdro,

Eau de Toilette: 93 ml náplň nebo 93 ml komplet náplň + kovové pouzdro