GUERLAIN Aqua Allegoria Pera Granita

Kilo zralých hrušek, 160 gramů práškového cukru, šťáva a kůra z jednoho většího citrónu a voda. To jsou ingredience pro přípravu pravé  italské hruškové granity, neboli ledové tříště. Granita, jako osvěžení do horkých letních dní, mě osobně vlastně nikdy dvakrát neoslovovala. Moc ledové, moc vodové, moc kyselé. Raději mám zmrzlinu. Nejlépe smetanovou.

Pera Granita Frutta Guerlain

Letošní Aqua Allegoria Pera Granita (hrušková granita) ale nabízí trochu víc. U mě sbírá první body už jen tím, že v ní po několika letech nedominují složky jako zelený čaj, jasmín nebo zelený čaj s jasmínem. Ke slíbené a očekávané svěžesti citrusů a k tónům nasládlé hrušky se velice brzy přidá vůně čerstvě rozkrojeného kiwi a zralých meruněk a broskví. Počáteční citrónová a grepová jiskřivost je tímto ovocem utlumena a vzniká tak překvapivě příjemný a hezky barevný akord, vyvolávající vzpomínku na… pytlík s bonbóny.

Pera Granita Bonpari Guerlain

Thierry Wasser ale naštěstí zabránil tomu, aby toto bonpariové intermezzo vyznělo ulepeně, přeslazeně a uměle. To jsou další body k dobru. Vůně si drží svou ovocně-květinovou a hravou atmosféru za pomoci velmi jemně podaného pomerančového květu a osmanthu s meruňkovým a broskvovým podtónem.  Téměř nesladký, pižmově-dřevitý základ mi zdánlivě připomíná vůni Nuit d´Amour z řady Les Parisiennes (také Guerlain). 

Pera Granita Frutta Bonpari Guerlaini

Pera Granita je pohodlná a nekomplikovaná vůně. Má asi 3 hodinovou výdrž (na oblečení delší) a drží se spíš u těla. Trochu svěží, trochu sladká, trochu ovocná, trochu pižmová a hezký barevná. Určitě ji na jaře a v létě občas vytáhnu (a možná , že na podzim a v zimě jako připomínku teplých dní taky). Nejspíš to nebude vůně, která přepíše dějiny parfumérie, ale v kontextu Allegorií a současné mainstreamové produkce je povedená a věřím, že leckomu provoní nejen letošní jaro. 

Složení: grepfruit, citrón, bergamot, hruška, osmanthus, pomerančový květ, mechové tóny, bílé pižmo, cedr

Guerlain Aqua Allegoria Pera Granita, koncentrace Eau de Toilette, 125 ml flakón (na letištích a v některých e-shopech také 100 ml). V prodeji od března 2016. Cena v La Maison Guerlain 89 euro.