GUERLAIN Néroli Outrenoir: Recenze

Néroli Outrenoir je parfém založený na působivých kontrastech. Začátek je pozváním k šálku dobrého zeleného čaje. Čaj však velice rychle zlátne, nabírá na síle a trpkosti, tmavne a postupně se začíná ztrácet v záplavě drobných bílých květů a zelených lístků pomerančovníku. Nakonec i v kouřových, hladce dřevitých tónech. Přesto to není vyloženě čajová vůně.  Čajové tóny nedominují. Vytvářejí však zázemí pro působnost néroli, petitgrainu a pomerančového květu. Ano, je zde zpracován a parfémově vytěžen téměř celý pomerančovník . Nahořklé a současně sladce a svěže vonící néroli, petitgrain, výtažek z listů, podobající se néroli, ale s výrazně bylinnějším charakterem, a pomerančový květ.

Néroli Outrenoir

Téměř celou kompozici jemně osvěžuje mandarinka, která se až teprve ke konci promění už jen v matnou vzpomínku. Kouřovým aromatem černého čaje v základu jemně prosvítá jasmín, evokující stále ještě prosluněné, ale už krátící se dny, a dvě hrsti usušených růžových lístků. Kouř zde není ani trochu štiplavý, spíše dodává kompozici auru tajemnosti. Balzamicky vonící ambra spolu s dřevem pomáhá dotvořit dojem sametovosti a hebkosti. Celkovým vyzněním ve mně parfém vzbuzuje dojem klidu, pohody, vybavuje se mi obrázek podzimní večera v teple, v pohodlném křesle, s knížkou v ruce a kouřícím se černým čajem, nedlouho předtím praženým nad guajakovým dřevem

Intenzita parfému je průměrná, nijak se nedere do prostoru, ale vnímám ji kolem sebe docela dlouho. 

Outrenoir

"Outrenoir" ("za černou") v názvu je termín, spojený s francouzským malířem Pierrem Soulagesem (nar. 1919), mistrem velkých pláten, přezdívaným "malíř černé a světla". Černá jako odstín ho fascinovala od malička. Dobře to popisuje historka z dětství. Jako pětiletý počmáral černými čarami bílou čtvrtku a když se ho sestra zeptala, co to je, sdělil: "Sníh". Tento přístup k černé, jako k prostředku zachycení něčeho dalšího, co je za ní, co ji přesahuje, co pomáhá otevřít další dimenze, ten se táhne jako černá linka celým jeho životem. Od roku 1979, kdy pojem "outrenoir" vznikl, je jakýmsi jeho uměleckým podpisem.

Néroli Outrenoir, pokud se na ni podíváme z hlediska tohoto malířského přístupu,  je tedy hra světlých až zlatých odstínů (svěží bergamot, néroli, mandarinka…) na černém kouřovém plátně (černý čaj, guajakové dřevo, trochu pepře, špetka vanilky, myrha).

Néroli Outrenoir

Néroli Outrenoir je v pořadí desátou vůní řady L´Art et la Matière a po ukončení Iris Ganache a Myrrhe et Délires je teď tedy parfémů osm. Myslela jsem si, že Néroli Outrenoir bude něčím navazovat na Myrrhe et Délires, ale není tomu tak. V řadě mi přijde jistým způsobem výlučná, tak nějak podobně jako  Cruel Gardenia. Budu zvědavá na vaše postřehy a dojmy.

Zároveň s uvedením tohoto parfému dochází ke změně vzhledu flakónu a jeho balení u všech vůní řady L´Art et la Matière . Balónkový rozprašovač (dříve volba mezi klasickým a balónkovým) je nyní k flakónu pevně připevněn. Vylepšený mechanismu (on-off) má zabránit nechtěnému úniku parfému jeho odpařováním. Krémový odstín balónku se mění na ametystový. Stejné barvy je nově i krabička a její polstrování.

Složení: petitgrain, bergamot, pomerančový květ, neroli, kouřový čaj, mošusové semínko, myrha

GUERLAIN Néroli Outrenoirflakón 75 ml, koncentrace eau de parfum, v prodeji od srpna 2016, cena 198 eur