SYLVAINE DELACOURTE La Collection Muscs

Ta elegantní dáma se jmenuje Sylvaine Delacourte a je pozoruhodnou a velmi vlivnou osobností v parfémovém světě. Přesto pro nezasvěcené stála doposud tak trochu ve stínu ostatních jmen. Se značkou Guerlain spojila už nějakých dvacet pět let. Začínala zde jako specialistka a ředitelka pro make-up, ale velmi brzy se začala intenzivně vzdělávat v oblasti parfémů a to hned u osoby nejpovolanější, u Jeana-Paula Guerlaina. Postupně se vypracovala na  vedoucí parfémovou školitelku personálu a v období uvádění nového dámského parfému L´Instant de Guerlain (2003) začala působit jako kreativní ředitelka pro vývoj parfémů. 

Sylvaine Delacourte

Sylvaine Delacourte (foto: Sylvaine-Delacourte.com)

Když do domu Guerlain přišel Thierry Wasser, jako budoucí nástupce Jeana-Paula Guerlaina, Sylvaine začala po jeho boku pracovat na tvorbě nových parfémů a parfémací tělové péče a kromě toho i na vzniku parfémů na míru /bespoke perfumes/. Ale ve své funkci kreativní ředitelky se podílela na vzniku vůní i s mnoha dalšími parfuméry, které v té době zval Guerlain ke spolupráci. Byly to zlaté časy, během kterých vznikla spousta nádherných vůní. Některé z nich se naštěstí vyrábějí dodnes. Pro mě osobně bylo jméno Sylvaine Delacourte vždy spojené především s těmito vůněmi: Cuir Beluga (2005, Olivier Polge), první trojice vůní řady Les Elixirs Charnels – Oriental Brûlant, Gourmand Coquin a Chypre Fatal (2008, Christine Nagel a Aurélien Guichard), L´Instant Magic (2007, Randa Hammami) a Cruel Gardenia (2008, Randa Hammami). Sylvaine ale stála u zrodu mnoha a mnoha dalších vůní. Vedle několika vůní z řady Aqua Allegoria to byly i extra nádherné exkluzivní limitky Quand Vient la Pluie (Thierry Wasser), Mon Précieux Nectar (Randa Hammami), a další vůně z exkluzivních řad i z mainstreamu. Konkrétně řadu L´Art et la Matière považuje Sylvaine ze velmi osobní vyjádření, takové své parfémové dítko. A pro zajímavost, Sylvaine v  rozhovorech opakovaně zmiňuje, že mezi své nejoblíbenéjší vůně vůbec řadí Cuir Belugu a L´Heure Bleue. Možná jste se s jejími vyznáními setkali na jejím blogu Esprit de Parfum.

Letos začíná Sylvain Delacourte zbrusu novou etapu své kariéry mezi parfémy. Rozhodla se založit si vlastní, nezávislou značku a uvedla ji kolekcí pěti parfémů na téma pižmo. Tím ale její dlouholetá spolupráce se značkou Guerlain nekončí a Sylvaine zde nadále zůstává na pozici konzultantky a lektorky. Mimochodem, v listopadu podnikla cestu do Austrálii, aby zde uvedla řadu exkluzivních vůní… Guerlainu. :-)

Tak tedy kolekce pižmových nebo, chcete-li, muskových vůní

La Collections muscs Sylvaine Delacourte

La Collection Muscs (foto: Sylvaine-Delacourte.com)

Pižmo je velmi oblíbenou parfémovou složkou. Kdo by neznal alespoň z vyprávění pižmové legendy, jako třeba White Musk od The Body Shopu nebo White Musk od Jovanu, nekonfliktní, příjemné vůně, hodně chválené okolím. Pro parfuméry je pižmo ale docela náročnou složkou. Moderní pižma totiž sice dobře drží, ale potíž bývá s projekcí. Navíc poměrně dost lidí (v Evropě snad téměř 10%) trpí zrovna na pižmo selektivní anosmií. Prostě pižmo necítí. Záleží tedy na zpracování pižma a takové hledání nových cest a kombinací je pro parfuméra výzvou. Sylvaine předkládá rovnou 5 variací na téma pižmo.

Sylvaine Delacourte La collection muscs

Dovana

Čistá vůně krémového mýdla, jemných mydlinek, tělo po koupeli, natřené jemným pleťovým mlékem… Kdybych měla ve zvyku vonět se parfémem na spaní, Dovana by byla vážným adeptem, protože tady je pižmo tak příjemné a konejšivé, že vyvolává vzpomínku na dětství a na vlastní postýlku. A když brzy usnete, nebude vadit, že Dovana má slabší výdrž.

Florentina

Krásné jméno, odkazující ke Florencii a florentskému kosatci. Svěží a realistický kosatec, resp. kosatcový kořen, je zde obklopen hořkosladkými mandlemi a v kombinaci s pomerančovým květem tak vzniká skvěle vyvážená, jemná, ale přitom docela intenzivní kompozice. Pryskyřičnatý základ v podobě benzoinu s pižmem tu nádheru ke konci lehce osladí. Velmi se mi líbí pudrový efekt, který Florentina nabízí. Pudr zde nedusí, je spíše tekutý, vlhký, může také připomínat vůni starodávné, stříbrné, ale už prázdné a přesto pořád  vonící pudřenky (se všemi asociacemi a vzpomínkami, které bývají s takovým pokladem spojené).  Florentina je pudrovým kosatcem, který jakoby mi Sylvaine zkomponovala na přání. Tak děkuji.

Smeraldo

Hořkosladká pižmovka. Úvodní řízná citrusová svěžest ustoupí svěžesti zelené, ale úplně nemizí a nese se vůní dál. Mezitím začíná čarovat nahořklá kořenitá andělika, takže se rázem ocitám u rozpadlé zídky sto let opuštěné, neudržované zahrady s bujnou vegetací, loupu si mandarinku, a vkládám do pusy jeden dílek za druhým. Pak přijdu domů a myju si ruce mýdlem, parfémovaným bylinkami. A pořád je to Smeraldo. V krátkosti: Smeraldo je andělika, rozpuštěná v pižmu. Moc pěkné.

Lilylang

Slunečná, hřejivá pižmovka. Tohle je vůně léta a pláže. Ylang-ylang vytváří pocit slunečních paprsků na kůži, už ne tak ostrých, protože je pozdní odpoledne, zatímco ostatní bílé květiny jsou utlumené pižmovou měkkostí, vyvolávající pocit stále ještě teplého, jemného písku pod bosýma nohama. A hlava je plná myšlenek na to, jak strávit večer. Pozitivní, velmi příjemná vůně, vzdáleně připomínající Mayotte. Dobrá výdrž i projekce.

Helicriss

Nejoriginálnější z kolekce. Helicriss voní jako dvojitá kolínská se slaměnkou. Citrusovost a bylinnost, klasické osvěžující atributy kolínských, se tu mísí s vůní slaměnky, poprášené jemným skořicovým závojem. A pak ta nasládlá vůně sušených květin a sena spočine na měkkém mechovém podloží. Z něj vzlíná pikantní vůně karafiátu, lehce zahřívající, ale přesto celek působí stále zároveň nemýdlově svěže a zároveň trochu chladivě. Helicriss mě baví teď, v zimě, a těším se, jak se předvede v teplejším počasí. Prostě dvojitá kolínská. I pokud jde o výdrž a intenzitu.

Sylvaine Delacourte

Všech pět vůní se mi líbí a mile mě překvapily relativně slušnou výdrží a intenzitou. Kdybych si musela vybrat jen jednu jedinou z nich, byla by to Florentina. Ale jednodušší by byla volba tři z pěti, to přiznávám, a to bych pak volila trio Florentina, Smeraldo a Helicriss. Protože se zdá, že kolekce se setkala s příznivým ohlasem, bude nejspíš jen otázkou času, kdy se objeví další vůně nebo opět kolekce a jsem napnutá, které ingredienci bude věnovaná. Nějaká konkrétní květina, dřeva, citrusy…. ? 

Sylvaine Delacourte nabízí celou sadu pěti vzorků k vyzkoušení za velmi příjemnou cenu 4 €,  včetně poštovného, a to i do zahraničí: zde 

SYLVAINE DELACOURTE La Collection Muscs – Dovana, Florentina, Smeraldo, Lilylang, Helicriss, koncentrace EdP, balení 100 ml, cena 135 €

Počet komentářů: 5

 1. bigwendy@centrum.cz' wendulka napsal(a):

  Pokud bych si mohla vybrat jen jednu, taky bych na základě vyzoušení celé kolekce volila Florentinu :) .

  6.12.2016
  • Monika napsal(a):

   Říkám si, jak bude asi příjemné se s ní pořádně navonět, myslím regulérně z flakónu. :D

   6.12.2016
   • bigwendy@centrum.cz' wendulka napsal(a):

    S touhle myšlenkou už jsem si taky pohrávala a až dopotřebuju Le Plus Beau Jour de Ma Vie a zůstane mi jen Le Bouquet de la Mariée, tak ji možná i zrealizuju :) .

    6.12.2016
 2. jarkahorcicakova@gmail.com' Jarka napsal(a):

  Tie vzorky na vyskúšanie sú naozaj za 4 eurá vrátane poštovného?

  7.12.2016
  • Monika napsal(a):

   Zní to zvláštně, ale je to tak. Čtyři eura včetně poštovného kamkoli. ;)

   7.12.2016

Komentáře jsou uzavřeny.