GUERLAIN Chamade: Recenze

Lucile zvolna, ale docela jistě kráčí lehce se svažující ulicí a blíží se k domu, kde bydlí Antoine. Před vchodem se na moment zastaví, naposledy se rozhlédne a  projde pootevřenými dveřmi dovnitř. Pomalu stoupá po točitém schodišti… Je ztělesněním francouzské elegance, chladné a oduševnělé krásy a snad i odměřenosti. Ale nenechte se zmást, pod jejím na první pohled spořádaným a křehkým zevnějškem se skrývají netušené spodní proudy plné vášně… Parfém Chamade na mě působí podobně jako Lucile, hrdinka románu "La Chamade" Francoise Saganové. Ledová královna, ale uvnitř…

Catherine Denevue Chamade

(Catherine Denevue, film La Chamade, 1968)

Parfém Chamade vytvořil Jean-Paul Guerlain v roce 1969 jako poctu románu La Chamade. Samotný výraz "chamade" je v něm použitý jako metafora pro zrychlený tlukot srdce zamilovaného člověka. Ještě mnohem dříve, za napoleonských válek, se "chamade" (pravděpodobně z italského chiamata) používalo jako výraz pro signál ke svolání roty k nástupu do batalionu  nebo pro oznámení, že se posádka právě chystá kapitulovat a vyvěšuje bílý prapor. Takže taková kapitulace srdce

Chamade Guerlain

Chamade je jedním z prvních parfémů, ve kterých se vedle obvyklých květinových tónů objevují i tóny ovocné, což bylo v době jeho vzniku (1969) docela převratné. A jsou to pupeny černého rybízů, které dodávají kompozici ovocnou vůni. Mají totiž velice specificé zeleně-ovocné aroma. Další zajímavostí bylo použití hedionu, nedlouho předtím vyvinuté látky, která se nachází také v přírodní jasmínové silici a která voní velmi silně a omamně. O něco dříve ji použil například Edmond Roudnitska pro svou Eau Sauvage (1966).

Chamade působí jako by byla složená z mnoha vrstev a vždy, když se objeví další z nich, jsem fascinovaná, jak mnohotvárný a dějově plný může jeden parfém být. Na začátku je to exploze aldehydů s ostřejšími zelenými tóny. Zmiňovanou zelenou tvář rybízových pupenů mohutně podporuje jemně nahořklé galbanum a trocha chyprových tónů. Zjednodušeně by se dalo říct, že chyprová zelenost je v téhle fázi namíchána v dokonalém poměru s aldehydovou květinovostí. A v podstatě už od začátku lze tušit, že pod tím vším zeleným, trochu ostrým, nekompromisním a svým způsobem odtažitým, tepe vřelé srdce. Zatím je to jen náznak, příslib, ale ten pocit se velmi brzy blíží jistotě. Už ve střední, květinové fázi se vedle klasického akordu guerlinade a jasmínu objevují kosatcově pudrové a stále teplejší, syté a lehce orientální tóny lahodné a vyvážené směsi ylanguvanilky a dřev. Z květin dominuje trochu opojný a olejovitý hyacint. Po úplném rozvinutí parfému a odkrytí poslední vrstvy je tu ohromně ženský, vroucný, elegantní základ.

Chamade Guerlain flakon

Flakón pro Chamade navrhl Raymond Guerlain. Inspiroval se Botticelliho obrazem Zrození Venuše a má připomínat lasturu, na které Venuše stojí.  Na první pohled ale evokuje spíše obrácené srdce, což ale také velmi dobře s parfémem, jeho charakterem a jeho názvem koresponduje. Flakón je mimořádně krásný a v současné době se vyrábí pro 30 ml čistého parfému.

Při psaní této recenze myslím na čistý parfém, který je, vedle již dávno nevyráběné koncentrace Parfum de Toilette, mou oblíbenou verzí Chamade. Verze Parfum de Toilette, do které jsem se zamilovala začátkem 90 let, byla velmi podobná současnému čistému parfému, jen snad byla ještě více "olejovitá" a vroucnější – a v této podobě byla velmi podobné Chanelu No. 5, a to především v srdci a základu (ovšem je potřeba si uvědomit, že mluvím o Pětce té doby, čili takové, které se od své dnešní podoby dost liší). I po několika reformulacích (oslabení jasmínu a chyprových tónů, přidání na vanilce atp.) zůstává Chamade pořád ještě krásnou, zajímavou a velmi ženskou vůní, především právě v koncentraci čistý parfém. A mám pocit, že její současná podoba se zase trochu přiblížila starším verzím. Chamade se nyní vyrábí pouze ve dvou koncentracích – eau de toilette a extrait, bohužel verze eau de parfum v minulém roce skončila.

Chamade je jedinečný, nadčasový parfém a mohl by se líbit těm, kteří mají rádi ze starších vůní třeba Safari (Ralph Laurent) nebo No. 19 (Chanel), z novějších Antonia (Puredistance)… a v obecné rovině těm, kteří mají rádi vůně s vývojem a emotivní parfémy plné kontrastů.

 

Složení: hyacint, galbanum, ylang-ylang, jasmín, růže,  poupě černého rybízu, kosatec, vanilka, santal

GUERLAIN Chamade (1969), Extrait, balení 30 ml, vyrábí se také Eau de Toilette, balení 100 ml

Jeden komentář

  1. jarkahorcicakova@gmail.com' Jarka napsal(a):

    Poučné, zaujímavé a krásne…Ako vždy!

    31.1.2017

Komentáře jsou uzavřeny.