Pařížský Maison Guerlain (a jiná parfémová místa) během svátků konce roku a začátku nového

Prosinec v Paříži je fajn. Stejně jako leden, únor, březen a další měsíce. Jen je všude ještě více světel a barev, v ulicích voní pečené kaštany, častěji sprchne a den je krátký (ale pořád se stmívá téměř o hodinu později než v Praze).

V Maison Guerlain před časem skončila výstava moderního umění, která se koná už pravidelně v říjnu a listopadu. Je to období, kdy mezi parfémy, kosmetikou a třeba parfémovanými rukavičkami můžete obdivovat oleje, kresby, koláže, a jiné instalace (o kterých se v mnoha případech rozhodně nedá říct, že by zrovna vycházely vstříc masovému vkusu). Mezitím napadl sníh, mráz vyzdobil výlohy kouzelnými ornamenty a zábradlí vedoucí z přízemí do patra v centrální části maisonu vypletly smrkové větvičky. Pár jich jich zůstalo i na ozdobu krbu v prvním patře.

Maison Guerlain výloha

Chodba Institutu připomíná ledové království. Sníh, ojíněné větvičky, bílé včeličkové flakóny a v kontrastu s tím vyniká krása flakónů quadrilobé všech velikostí. 

Maison Guerlain bílý flakón institut

Mon Guerlain je opravdový tahák a je vážně všude. Flakóny i vůně. Ta je velmi často k potkání i na ulici, v metru, v restauraci… jsem zvědavá, jak si povede v číslech, a to jak ve srovnaní s "domácí" La Petite Robe Noire, tak se stálicemi jiných značek, které dlouhodobě okupují první místa žebříčků prodejnosti  (La vie est belle a J´Adore).

Maison Guerlain chodba

Kouzlo zimního království okamžitě mizí, jakmile vstoupíte do velkého obýváku (to je ta místnost se živým orchidejovým závěsem, který je pěkně vidět z ulice), kde vše působí útulně a měkce a nechybí zde ani trochu toho vánočního kýče. Tady probíhají konzultační a jiné schůzky a servírují se zde nápoje a výtečné dezerty.

Maison Guerlain prosinec 2017 krb

I o patro níž, v hlavní parfémové místnosti s parfémovým kolotočem, je momentálně ústředním tématem Mon Guerlain…

Maison Guerlain Mon Guerlain prosinec 2017

… dalším pak barevné včeličkové flakóny

Maison Guerlain abeilles couleurs

Guerlain na chvíli opustíme, přesuneme se na levý břeh a nahlédneme do Le Bon Marché. Mám tenhle obchodní dům mnohem raději než Galeries Lafayette. Je tu úplně jiná atmosféra (méně turistů, více místních, sem chodí Pařížanky pro kabát i pro cukroví) a strašně moc se mi líbí ta stavba samotná. 

Le Bon Marché

Akorát mě vždycky přepadne smutek z toho, že takhle nějak by mohla vypadat a žít Bílá Labuť.

Le Bon Marché prosinec 2017

Pokud jde o parfémy, najdete tu kdeco. Třeba kompletní exkluzivní řadu od Diora.

Le bon marché dior prosinec 2017

A konečně jsem se potkala s novinkami od Annick Goutal. V říjnu jsem totiž narazila na jejich butik (ten, co je u Place Vendôme, pár metrů od butiku Jovoy mnoha dalších – By Kilian, Frederic Malle, Chanel, Guerlain, Memo….) v plné rekonstrukci. Teď už je ale hotovo.

Le Bon Marché Annick Goutal

No a dopadlo to tak, že modrá Nuit et Confidences se mi líbí (připomíná mi mandlovou Almond Amor od Nini Ricci), vínová Tenue de Soirée je sladká způsobem, který mě neoslovuje a spíš dokonce i obtěžuje.

… A vrátíme se zpátky na pravý břeh, do Palais Royal…  butik Serge Lutense, jak se zdá, vánoční a novoroční výzdobu nijak zvlášť významně neřeší. :-)

Serge Lutens

Cestou směrem k Opeře zavítáme do nového butiku Guerlainu. Butik Vendôme Guerlain byl slavnostně otevřený v říjnu letošního roku a nachází se jen pár čísel od předešlého sídla, na rue Saint Honoré 356 (mimochodem jen několik metrů od původního butiku z roku 1935). Je to butik s konceptem "Guerlain Parfumeur" což znamená, že nabízí (stejně jako Maison Guerlain a další místa) plnění parfémů z fontán do barevných včeličkových flakónů a jejich všelijakou možnou personifikaci.

Place Vendome

Place Vendome prosinec 17

Place Vendome

Butik Vendôme Guerlain vešel ve známost od prvního okamžiku. Do portfolia jejich parfémů z fontán byla totiž zařazena i kouzelná a před lety ukončená Iris Ganache. Velká publicita butiku a renomé Iris Ganache způsobily, že se parfém nečekávaně rychle vyprodal a teď se čeká na výrobu nové šarže. Prázdná fontána v horním patře vypadá smutně.

Boutique Guerlain Iris Ganache

Poslední dnešní zastávka bude v obchodním domě Le Printemps, konkrétně v budově věnované "kráse" a tedy i parfémům. Nové je zde další guerlainovský ostrůvek s konceptem Guerlain Parfumeur a hlavně zde probíhá exkluzivní prodej znovuzrozené nádherné mandlové orientálky Oriental Brûlant.

Le Printemps Oriental Brulant

Velmi elegantní stánek zde má například Cartier.

Le Printemps Cartier

Kilian

Kilian Le Printemps

a spousta dalších…!

A to je pořád jenom zlomek z toho, co vánoční a novoroční "parfémová" Paříž nabízí.:-)

 

 

Jeden komentář

  1. daniela.bazantova@post.cz' Daniela napsal(a):

    Nádhera! Připadám si jako Alenka v říši divů už jen při čtení a prohlížení fotografií…

     

    2.1.2018

Komentáře jsou uzavřeny.