GUERLAIN Santal Royal (první vůně nové řady?)

Shodou všech milých okolností se ke mně Santal Royal dostal nakonec o dost dřív, než jsem doufala. Když jsem celá natěšená a nedočkavá vzala krabičku s vůní do ruky, překvapilo mě, jak je těžká a zároveň jsem se trochu lekla, jestli je flakón celý, protože jsem okamžitě ucítila závan přitažlivé vůně. Naštěstí všechno bylo v pořádku, to jen, že Santal Royal je voní i přes rozprašovač a přes krabičku.

 

Santal Royal a jeho zařazení v kontextu orientálních vůní

Orientální parfémy se na evropském trhu začaly objevovat už na začátku 20. století a své obdivovatele mají dodnes. Jsou komponovány většinou buď jako sladce orientální vůně s balsamicko-animálními a květinovými složkami a případně s citrusovými prvky (Shalimar, Dune, Obsession) anebo jako kořenitě orientální vůně, které jsou tvořeny balsamicko-ambrovými a kořenitými prvky na santalovém nebo cedrovém základě (Opium, Samsara). Každá z těchto hlavních skupin obsahuje řadu podskupin podle převažujících složek.

Santal Royal by se dala zařadit spíše do druhé skupiny a ke konci článku zmíním několik vůní, včetně současných, které jsou s ním opravdu blízce příbuzné. Flakón i krabička jsou vyvedené v černé a zlaté, flakón je poměrně masivní, těžký (je to ten typ flakónu, který se jinak používá pro vůně řady Les Eaux de Rituels), černá je lesklá takže fotografové se můžou vyblbnout :-). Hrdlo flakónu zdobí mašlička s vetkanou zlatou nitkou .

Santal Royal Guerlain flakon Prazsky hrad parfum Guerlinade

A jak tedy voní?

Santal Royal je dřevitá, sušší a elegantní orientálka s přístupným oudem, vzácnými dřevy, trochou květin v čele s růží a s jemnou kůžíJe to typ vůně, která vypadá tak, jak voní. A voní dobře hned od začátku, což u orientálek s oudem, pižmem a množstvím živočišných složek nebývá samozřejmostí a někdy je potřeba si počkat hodinu, někdy i o dost víc, než se vůně rozvine do – dýchatelné/příjemné/krásné/božské vůně pro většinu evropských nosů.

Začátek je rovnou santalový, s jemnými bergamotovými závany a lehkou stopou hořkosti neroli. Santal je obohacený bylinami a směsí koření, kompozice je teplá a elegantní. Po několika minutách se vykoukne geranium, vonící po růži se svěžím a kořenitým odstínem, jako předzvěst příchodu už opravdové rudé a sametové růže. Nevím, jestli tu pikantní, neskutečně příjemnou vonnou linku, připomínající zavařeninu z lesního ovoce (především ostružin) a černého rybízu, má na svědomí jedna z mnoha vonných poloh oudu. V každém případě je to něco, co vůni ozvláštňuje, zkrášluje a ani o milimetr neposunuje směrem k ovocným vůním. Je to jako u pravého Sacher dortu, kde tenká vrstva lahodné marmelády vedle spousty kvalitní hořké čokolády a dalších surovin, taky ještě nedělá z dortu ovocný zákusek a přitom hraje tak důležitou roli.

Santal Royal Guerlain flakon Pražský hrad

Oud, pryskyřice ze dřeva stromu Aquilaria malaccensis (česky se mu říká orličník) se získává poměrně složitou metodou. Navíc je to proces, který trvá dlouhá léta. Strom musí být starý několik desítek let, musí být napadený (přírodně nebo naočkováním) jedním druhem houby a výsledná směs pak musí další roky zrát v pečlivě vybraném prostředí. Zkrátka oud a oudové silice jsou jednou z nejdražších parfumérských surovin. V Santal Royal je oud decentní, harmonicky souznící s ostatními složkami. Ono se vůbec nedá říct, že by nějaká složka dominovala, jen některé jsou přítomné delší dobu. Jako ten satal (tentokrát původem z nového územního zdroje na  Srí Lance).

Asi po půl hodině od navonění se objevuje kůže. Je zřetelná, žádný mainstream, ale měkounká. Pak už se vůně jenom posunuje do o něco temnější, ale ne drsné, stále decentní polohy.  Souhra všech složek funguje do samého konce. Vůně je jednolitá, komplexní, hutná a drží dlouhé hodiny.

 

Příbuzné parfémy

Zajímavé je, že santalová Samsara to není ani náhodou. U Santal Royal je všechno jinak. Jednoznačnou příbuznost vidím s Memoir (Amouage)ta temná elegance, vzácná dřeva, koření… Druhá, přímo příbuzná vůně, je Portrait of a Lady (Fréderic Malle) – ta růže, ty ostružiny, to koření, plnost a hloubka. Nemůžu se dočkat na první ohlasy a na to, jestli bude Santal Royal vyvolávat i u ostatních podobné asociace. A z vůní staršího data: Black Cashmere (Donna Karan) a Byzance (Rochas)

Titulek recenze obsahuje otázku, jestli jde o první vůní nové (orientální) řady.  No kéž by! :-)

Santal Royal Guerlain guerlinade flakon oriental parfum

 

Složení: bergamot, neroli, kardamom, skořice, geranium, růže, jasmín, ylang-ylang, kůže, santal, oud, pižmo, ambra, tonka…

Další informace: Santal Royal vytvořil dvorní parfumér Guerlainu Thierry Wasservůně je v koncentraci Eau de Parfum, flakón 125 ml. Momentální dostupnost: SAE, Bahrajn a Salon de Parfums v londýnském Harrods, od ledna 2015 (nebo dříve?) v La Maison Guerlain a dalších buticích Guerlain s kompletním sortimentem včetně exkluzivních řad. Cena: 125 £)

Edit leden 2015: Santal Royal je v prodeji i v La Maison Guerlain a buticích Guerlain s kompletním sortimentem. Cena v La Maison Guerlain je 145 €.

 

(Poděkování patří Monice a djAljazeerovi!)

 

 

 

Počet komentářů: 14

 1. ify_ify@volny.cz' Ify napsal(a):

  Moni, nádherná recenze, krásné fotky. Doufám, že se mi podaří vůni alespoň vyzkoušet, protože podle popisu musí být skvostná.

  11.11.2014
  • Monika napsal(a):

   Určitě bude příležitost. :-)

   11.11.2014
 2. jana.filipova@gmail.com' fija napsal(a):

  Nádhera… krásný popis a fotky (ostatně jako vždy)… o samotné vůni asi ani nemluvě… Vypadá to, podle popisu a odkazů na mně známé a oblíbené vůně, že by se mi mohl hodně líbit…

  11.11.2014
  • Monika napsal(a):

   Budu zvědavá, jestli tam tu podobnost taky zaznamenáš. A taky bude zajímavé, jaká bude v teple. Ovšem na to si budeme muset chvíli počkat. :-)

   11.11.2014
 3. bara.ramesova@gmail.com' barbucha napsal(a):

  Taky bych si dala říct. A ten Sacher mě uklidnil :-)

  11.11.2014
 4. Monika napsal(a):

  Sacher mi přišel jako fakt vhodný příklad! Tady se dá často vidět s marmeládou rybízovou, tak to je úplně přesný.  Ale ten pravý Sacher je s meruňkovou, že jo? 

  11.11.2014
  • bara.ramesova@gmail.com' barbucha napsal(a):

   Jo, merunkova… ale libej se mi  ty tvoje gurmansky myslenkovy pochody – i ten primer s vanockou a knedlikem u Souffle :-)

   17.11.2014
 5. mjalova@seznam.cz' Magda napsal(a):

  Sacher a Black Cashmere říkáš, to snad budu muset vyzkoušet!

  11.11.2014
 6. cinkja@seznam.cz' Jarka napsal(a):

  Fotografie i recenze jsou parádní. Už při pouhém čtení si troufám tvrdit, že vůně bude moje krevní skupina. Orientálka, výčet složek, odkaz na příbuzné vůně, i ten sacher hraje svou roli :-). A ještě hutná a drží celé hodiny. Flakón je nádherný. K vůni, tak jak ji popisuješ, ladí dokonale.

  Moc se mi líbí, jak motiv na flakónu koresponduje se zlatým motivem na kované bráně. A také to sluneční světlo a jeho odraz je nádherný.

  11.11.2014
 7. catinthebox111@gmail.com' unseen napsal(a):

  Vypadá velmi lákavě, doufám, že se naskytne příležitost vyzkoušet ho. :)

  11.11.2014
 8. m.bohmova@volny.cz' Mitchell napsal(a):

  Krásná recenze a díky tobě mohu také vyzkoušet. Opravdu hutná orientálka, cítím hlavně vzácná dřeva, oud, skořici a kůži. Nemám tolik načicháno, ale také cítím spojitost s Portrait of a Lady. Ten dřevitý začátek a skořice mi připomíná nějakého Lutense – Serge Noire??? Budu zkoušet dál…

   

  11.11.2014
 9. T-Bob@seznam.cz' Táňa napsal(a):

  Krásné stránky, Moniko – gratuluji! :-)

  Flakón vypadá velmi noblesně a o tom, že bude vůně úžasná vůbec nepochybuji. Snad se mi taky poštěstí vyzkoušet …

  11.11.2014
 10. Kotlanova.Vendula@seznam.cz' wendulka napsal(a):

  Tak přesně v tahle zmiňovaná příbuzenství jsem doufala a ty krásné fotky to jenom podtrhují. Těším se na vyzkoušení čím dál tím víc.

  11.11.2014
 11. lenka.korandova@seznam.cz' dzona napsal(a):

  Flakon je opravdu povedený, ta kombinace strohé černé a zlatých elementů je přesně akorát a tím skvostná. Pěkný nápad, ta fotka u zlaceného kování.

  12.11.2014

Komentáře jsou uzavřeny.