GUERLAIN Promenade des Anglais: Recenze

Nový přírůstek do řady Les Parisiennes – Promenades des Anglais – zapadá do původního konceptu kolekce. Tím bylo znovu uvádět vybrané, často časově nebo početně limitované vůně z minulosti, jejichž autorem (nebo spoluautorem) byl Jean-Paul Guerlain. Více či méně pozměněné vůně se objevovaly buď s původním nebo s úplně novým názvem. Od podmínky autorství J.-P. Guerlaina bylo ale postupně upouštěno, poprvé v roce 2012, uvedením parfému Mon Précieux Nectar (Randa  Hammami a Sylvaine Delacourte). Řada se v nepravidelných intervalech obměňuje a mění se i počet vůní v ní. Zajímavé je, že za stejnou cenu zde můžete najít vůně v různých koncentracích – vedle parfémových vod, které převládají, také čistý parfém Mon Précieux Nectar a do vyprodání zásob – protože výroba byla ukončena – také eau de toilette Cherry Blossom. Milovníci Guerlainu rádi vzpomínají  na období 2005-2009, kdy řada obsahovala skvosty jako Attrape Coeur, Metalys, Plus Que Jamais a Philtre d´Amour… nádheré časy! 

V letošním roce řadu opouští Mayotte a Cherry Blossom (obojí jsem už před delším časem avizovala zde i jinde, tak snad kdo chtěl, stihl se na to připravit) a přichází Promenade des Anglais. Tím je pro tuto chvíli sestava Les Parisiennes následující: Mon Précieux Nectar, L´Heure de Nuit, Liu, Mademoiselle Guerlain, Nuit d´Amour, Promenade des Anglais. Pokud by si marketingové oddělení lámalo hlavu s tím, jakou vůni zařadit příště (a 7 vůní v této řadě je celkem běžný počet), tak bych se přimlouvala za: Quand Vient la Plue, Les Secrets de Sophie, Paradis Interdit či jinou z parfémových kreací, ze včely v baccaratu. Když to šlo s Mon Précieux Nectar… Jak by byl oceněn návrat výše zmiňovaných vůní u počátků Les Parisiennes nemluvě.

Promenade des Anglais Guerlain

Promenade des Anglais je reedicí Aqua Allegorie Figue-Iris z roku 2008 (Jean-Paul Guerlain, Sylvaine Delacourte, Marie Salamagn).Kdo si ji pamatuje nebo ji má doma, může si udělat docela dobrou představu o tom, jak asi Promenade des Anglais, nyní s vkladem dvorního parfuméra domu Thierry Wassera, voní.  Je to lehce zahuštěná původní Figue-Iris na nadýchanějším pižmovém základě s o něco delší výdrží a projekcí. To bude souviset se změnou původní koncentrace eau de toilette na eau de parfum. Já fíkovo-kosatcovou Allegorii nemám, ale pocit z ní si docela dobře pamatuju – ve své době patřila mezi Allegoriie, které mě vyloženě nezaujaly, takže jsem si ji nepořídila, ale ani mi nepřišla tak špatná a chemická, jako jiné Allegorie tohoto období, takže jsem se s ní několikrát regulérně navoněla v nějaké parfumérii. Zkoušela jsem tedy bez možnosti přímého srovnání, až do včerejška, kdy se mi vzorku Allegorie nečekaně dostalo  (díky Lucie!).

Promenade des Anglais

Promenade des Anglais je název městské promenády podél pláže, omývané tyrkysově zabarveným mořem. Nice, konec letní sezóny začíná být nadohled a na největší město Francouzské riviéry dopadají paprsky zatím stále teplého slunce . Když jsem poprvé slyšela marketingový příběh o zimních slunečních paprscích, dopadající na riviéru, představovala jsem vůní s ráznou aldehydovou ostrostí a jiskřivou. Ale není tomu tak. Promenade des Anglais je vůně spíš měkká, šťavnatá, a po rozvonění něžně pudrová. Pokud by měla vyvolávat představu nějaké sezóny, vidím to spíš na konec léta.

Svěží bergamotový a příjemně nahořklý grepový začátek přechází plynule do fíkové části se zeleným podtónem listů s trochou galbana. Zeleň však brzy ustoupí trochu trpkým a zároveň sladce kyselým, trochu bonpariovým tónům mírně nezralých fíků smíchaných s těmi zralými, aby se na nějaký čas v této poloze vůně usadila. Může to opravdu evokovat atmosféru přímořského letoviska. Na stolku s kostkovaným ubrusem je talířek s několika na půlky rozkrojenými fíky, větřík, který co chvíli zavane od moře, osvěžuje sprškou mikroskopických kapek… Jak tak meditujete, vůně se začne ubírat směrem k něžně nasládlým tónům pudrového kosatce z rodu Méteorites, cestou potká pár zelených fialkových lístků až dospěje k vetivérově dřevitému základu se špetkou vanilky. Určitou měkkostí a především pižmovým podkresem, hlavně po rozvonění, mi trochu připomíná Nuit d´Amour. 

Výdrž nepatří k největším a velmi ji podpoří nastříknutí na lem svetru, šál, nebo třeba na kožešinku. Kromě prodloužení trvání vůně dojde jakoby k vcucnutí fíkové složky a podpoření té fialkovo kostacové, ženské a elegantní. Skoro to vypadá, že máte na sobě jinou vůni, s Promenade des Anglais jen příbuznou. Kombinace nástřiku na na tělo a na oblečení je pak asi tím nejlepším řešením.

Promenade des Anglais

Složení: bergamot, fík, kosatec

Guerlain Promenade des Anglais, koncentrace Eau de Parfum, 125 ml flakón. V prodeji od ledna 2016. Cena v La Maison Guerlain 205 euro.

Počet komentářů: 4

 1. p.magdalena@centrum.cz' Mitzi napsal(a):

  Hezký popis. Těším se na vyzkoušení. Fík na mojí kůži vždycky dělal strašidelné věci, tak jsem zvědavá :-)

  10.2.2016
 2. Monika napsal(a):

  Taky nemám fík zrovna mezi oblíbenámi složkami ale tady je celkem fajn. Možná proto, že není spojený s množstvím ostré zeleně. To mi asi někdy vadí.

  12.2.2016
 3. Kotlanova.Vendula@seznam.cz' wendulka napsal(a):

  Tak včera jsem jí vyzkoušela a musím říct, že jak mě původní AA Figue Iris nezaujala, tak Thierryho verze se mi líbí. Sice ubral na kosatci, avšak jeho fík je vanilkově sladší, pižmovější, ale i šťavnatější. Kdo rád fíkovky, tomu se bude určitě líbit. Jen teda já bych na intenzitě a výdrži ještě přidala :) .

  16.3.2016
  • Monika napsal(a):

   Ano, tady rezervy jsou.

   17.3.2016

Komentáře jsou uzavřeny.