GUERLAIN Ambre Éternel: Recenze

Možná si ještě někdo vzpomene, že titulek recenze vůně Santal Royal obsahoval řečnickou otázku, vlastně spíš moje přání.  No a odpověď na ni je teď  tady! Nová orientální řada má své jméno – Les Absolus D’Orient – a druhým kouskem do kolekce je Ambre Éternel.

Ambre Éetrnel

Ambra s ambrou

Kdyby nic jiného, Ambre Éternel by mohla sloužit jako názorná pomůcka při přednáškách o ambře v parfumérii.  Pravá ambra (ambergris) se slaným podtónem ve svrchních vrstvách kompozice se tu potkává s kořeněnou, pryskyřičnatou, balzamickou ambrou v základu. Spíše jemná, nijak robustní ambrová mřížka je tedy přítomná od začátku do konce a předvádí  rozmanité nuance podoby ambry. Thierry Wasser tuhle mřížku pečlivě vypolstroval sametově jemnými bylinami a trochou hladkého, nasládlého koření, v čele s nádherně plným koriandrem a teplo vyzařujícím, bohatým skořicovým popraškem. To bílé květiny, především jasmín a pomerančový květ, ty jsou zde v poněkud zastřené podobě, a jsou hladce spojené s umírněnou sladkostí a trpkostí švestky (v oficiálním složení deklarovanou broskev cítím méně). A pak je tu hlavně můj favorit kosatec, který jakoby odkazoval ke klasickým orientálním vůním Guerlainu. Jen nepatrně pudrový, spíše jen kosatcový závoj, zemitý, tlumený, nestrhávající na sebe pozornost (ale já jsem se ho chytila, takže pro mě je nakonec vlastně téměř dominantní), spolupracující s ostatními složkami podobným způsobem jako v Shalimaru nebo ve Vol de Nuit. Setkání s kosatcem jsou vlastně dvě. Hned na začátku, to má v sobě překvapivě něco z chanelovského kosatce, přesněji řečeno z kosatce, který miluji v parfému 31 Rue Cambon a pak, asi po dvou hodinách, kdy se z něj stává kosatec guerlainovský. Tohle přesně dělá z Ambre Éternel tak zajímavou vůni, pochopitelnou a poměrně vřele přijímanou jak v zemích Orientu, tak v našich končinách. Je to orient, ale s jasným otiskem francouzské parfumérie. 

Ambre Éternel Guerlain

Až vám povolí rozprašovač

Po většinu doby, až do plného rozvonění, je více či méně přítomen jemný kožený tón, chvílemi spíše semišový. V kombinaci tu se skořicovými tóny, tu s hořce čokoládovými podtóny, není čeho se bát ani u těch, kteří vůně s kůží zrovna nevyhledávají.  Je fakt, že jednou jsem v počáteční fázi, byť na chvilku, vyhmátla i tón "hořící bakelit", ale…. tohle se někdy stává při zkoušení vůní stylem intenzivní fixace nosu na jeden jediný bod nástřiku. :-) Při normálním navonění se to neděje. Občasné animální tóny, které se objevují v počáteční a střední části vývoje, dodávají parfému zajímavý rozměr, přičemž jakkoli je Ambre Éternel unisexová, když ji má na sobě žena, tak vyznívá výsostně žensky a je velmi elegantní od samého začátku. Až vám jednou v kabelce povolí rozprašovač u kabelkového flakónku s 31 Rue Cambon, a pár kapek vůně se ocitne na nové kožené peněžence, budete mít docela přesnou představu o tom, jak voní Ambre Éternel.

Ambre Éternel Guerlain

Vůně jde hezky do prostoru, na můj vkus tak akorát. A výdrž je nekonečná. Při prvních zkoušeních jsem ji na zápěstí zřetelně cítila ještě po třech dnech! A co je zajímavé, po této delší době se z ní stane Hypnotic Poison, vonící jako v dobách svého uvedení na trh: tedy lahodně jako lehce zakouřené mandle se sladkou vanilkou.

Složení:  Pravá ambra, koriandr, skořice, kardamom, broskev, pomerančový květ, ylang-ylang, dřevité, kůže, ambra

Guerlain Ambre Éternel, koncentrace Eau de Parfum, 125 ml flakón. V prodeji od ledna 2016. Cena v La Maison Guerlain 150 euro.

Jeden komentář

  1. omseamaster@yahoo.co' JN napsal(a):

    Dlouhou výdrž nepotvrzuji. Po dvanácti hodinách již na zápěstí necítim z té vůně vůbec nic. Může to být způsobeno mytím rukou. Vy jste si ale jiste také myla ruce. :-)

    2.3.2016

Komentáře jsou uzavřeny.