BYREDO Oliver Peoples : Recenze

Nevím, jak je to u vás, ale mně vůně vyvolávají různé zrakové, dotekové a úplně nejvíc sluchové představy. Parfémy a dojmy z nich si často spojuji s barvou, texturou a/nebo hudbou. Shalimar je temně modrý satén, Attrappe Coeur sytě vínový samet, Magie Noire černý brokát se zlatými a smetanovými růžemi, 31 Rue Cambon hedvábný šátek purpurového odstínu s tmavě modrým lemováním, 24 Faubourg velký vzácný kámen, zasazený do zlatého masivního prstenu… Pokud jde o hudební vjemy, tam je to ještě zajímavější. Parfém vnímám jako výsledný akord či melodii (durová, mollová) a zároveň si ho mohu rozložit na jednotlivé tóny (vysoké, nízké, falešné :-)). Vůně může hrát pomalu nebo rychle, potichu nebo nahlas, monotónně, smutně, vesele… Aldehydy vytvářejí obvykle spíš vyšší tóny (včetně fistule), kosatec bývá často mollový (nejvíc u Iris Silver Mist) a třeba oud je přímo nevyzpytatelný – kolik druhů a kvalit, tolika barvami/tóny může hrát. 

Barevná sklíčka

Řeč je o synestezii neboli sdruženém vnímání smyslů, kdy podnět z jedné smyslové oblasti vyvolá vjem v jiné smyslové oblasti, například vůně evokuje nějakou barvu. A na tomto konceptu – sjednocení zraku a čichu – postavili spolupráci majitelé dvou niche značek – kultovní americký výrobce brýlí Oliver Peoples a švédský parfémový dům Byredo. Zakladatel Byreda Ben Gorham se nechal slyšet, že zaprvé značku Oliver Peoples vždycky obdivoval pro její přístup k produktu, ne nepodobný tomu u Byreda, a za druhé, že byl fascinován právě synestezií, jevem, se kterým se setkával u přátel z řad umělců, hudebníků, parfumérů. A to už byl zajímavý námět pro nový parfém.  K realizaci projektu byl opět přizván parfumér Jerome Epinette (1996 Inez Vinoodh a mnoho dalších). Ten začal stavět parfém na základě dlohodobého pozorování Los Angeles přes různě zabarvené čočky brýlí a převáděním těchto vjemů do různých vonných tónů, až vznikla výsledná harmonie. 

Utajený ananas

Byredo Oliver Peoples

Parfém Oliver Peoples má evokovat kalifornské léto. Takže sluncem prohřáté kilometry zlatých pláží, vychlazené koktejly, palmy a bílé ulice s přepychovými domy, nekonečné noci…  Každopádně, pro mě je to především žlutá, šťavnatá ananasová vůně s osvěžujícím podtónem jalovcového jehličí a  vetiveru. Evokuje mi pozdní odpoledne na kalifornské pláži, se sklenkou lahodného koktejlu v ruce (dejme tomu Sex on the beach :-) ), ozdobenou řezem ananasu a koktejlovou třešní. Anebo taky klidně horký letní den u stolku jedné z letenských zahradních kaváren, na stolku právě přinesená, ještě orosená sklenka slámově žlutého a lahodného Chardonnay, s lahodnými tóny tropického ovoce, manga a hlavně… ananasu. Ve složení ananas nenajdete, tak buď jen není uvedený v tom zlomku ingrediencí, které obvykle firmy pouští ven,  nebo se jedná o olfaktorickou iluzi, ale to je fuk. Jestliže ananas dodává vůni plnost, šťavnatost a mírnou sladkost, jalovec s vetiverem chladí a přinášejí osvěžení z lesa. Podobnou schopnost ochlazovat ve vedrech, aniž by to musela být citrusová svěženka, která během pěti minut zmizí, jsem našla v chanelovské exkluzivce Sycomore. V horkých dnech je to něco jako živá vodaV základu má Oliver Peoples téměř transparentní ambrové tóny a lehce minerální vzdušnost, a to všechno dohromady vytváří dojem vlažného, už dávno ne sluncem rozpáleného suchého písku chvíli po západu slunce. Obláček, který kolem mě parfém vytváří, vnímám asi  8 hodin.

Byredo Oliver Peoples

Zelená, hnědá nebo modrá?

Parfém Oliver Peoples vyšel jako limitovaná edice ve třech barevných provedeních flakónu – v zeleném, hněděm/champagne a modrém/indigo, přičemž obsah je vždy stejný, jen musíte vybrat ten odstín. Mně se nakonec nejvíc líbí indigo verze. K vůni si můžete pořídit sluneční brýle, které korespondují s odstíny  flakónů, případně si zakoupit kolekci vůně + brýle ve vybraném odstínu.

Byredo Oliver Peoples brýle

V Praze je parfém Oliver Peoples k dostání v Ingredients, sluneční brýle pak buď v buticích a na stránkách Byredo, Oliver Peoples a ve vybraných obchodních domech, např. v Selfridges.

Složení: jalovec, kalifornský citron, kosatec, pačuli, pižmo, akord prohřátého písku (ambra? vetiver? santal?)

Další informace:  Oliver Peoples, limitovaná edice, flakón 50 ml, koncentrace eau de parfum.