GUERLAIN Ne m´Oubliez Pas : Recenze

Už ten začátek stál za to. V mailu se mi zničehonic objevil obrázek úplně nového parfému. Taková rozostřená, původně malinká fotka a na ní flakónek s střapcem v ametystovém odstínu. K tomu pár informací o názvu parfému, jeho složení, datu uvedení, ceně, počtu kusů a exkluzivitě prodeje, omezené pouze na adresu 68, Champs-Elysées. Komplexní informace byla natolik překvapivá a zároveň lákavá, že jsem si ji samozřejmě nemohla nechat pro sebe a bez dlouhého váhání ji svěřila svému blogu, Instagramu i FB stránce. Během několika málo chvil se mým prostřednictvím sdílené informace o novince, včetně rozmazané fotky, ocitly na několika renomovaných parfémových blozích a diskusních fórech (Google překladač si zapřekládal z češtiny do angličtiny, francouzštiny a ruštiny), a to vše s odkazem na "šiřitele zprávy". Přiznám se, že mi v jednu chvilku trochu zatrnulo při představě, jak by bylo nemilé, kdyby z uvedení parfému sešlo, opozdilo se nebo kdyby se ukázalo, že šlo o nějakého paréfmového šotka. Naštěstí všechno proběhlo tak, jak bylo psáno, a v předposledním zářijovém týdnu byl opravdu parfém Ne m´Oubliez Pas ("Nezapomeňte na mě") uveden na pulty, poličky, stoly a stojany v pařížském La Maison Guerlain. S ametystovým střapcem, mnohem krásnějším odstínem parfému uvnitř flakónu než na "pracovní fotce" a se zdobným reliéfním motivem Vítězného oblouku na bílo-zlaté etiketě.

Ne m´oubliez pas etiketa

Podzimně laděná barevná mozaika

Zásilka s očekávaným flakónem dorazila před týdnem, a ačkoli jsem tušila, že pro napsání recenze budu potřebovat prožít si s parfémem minimálně 3 dny, nakonec z toho byl celý týden. Vůně je totiž proměnlivá a s každým dalším dnem  mi nabízela zase trochu jiný odlesk jednoho nebo více kamínků, ze kterých je složená do barevné mozaiky. Barvy jsou syté, příjemné a jsou to jednak ty, které nabízí už samotný pohled na flakón a také ty, které mi naskočí při  každém navonění se: barvy zralého ovoce, podzimního listí, černorybízového nebo švestkového likéru, švestkové dužiny, a také odstíny temně fuchsiové, karmínové a cihlově červené rtěnky… Většina postřehů z prvního zkoušení však zůstala neměnná, mezi nimi právě ta barevnost.

Ne m´Oubiez Pas Guerlain flakon yellow

Od Lutense ke Guet Apens… ale po svém

V prvních chvílích prvního zkoušení parfému jsem byla mile překvapena hned dvakrát. Zaprvé proto, že jsem neucítila další variaci na parfémy z poslední doby a za druhé proto, že se, vedle dalšího, objevily velice krásné tóny tonky s lehce zakouřenou, negurmánskou mandlí a hladký tabákový akord. Lepší začátek jsem si nemohla přát! Jsou to tóny, které mám primárně spojené s některými vůněmi od Lutense (resp. Sheldraka) – akord krémové tonky s podtóny svěžího sena, medu a skořice může připomenout Chergui, mandlový tón s lehkou zakouřeností Fourreau Noir, tabákový akord zase jednu z temnějších poloh Une Voix Noire, no a cedrově sladká palčivost může vyvolat vzpomínku na vůně řady "Bois"… Ale jsou to jen jednotlivosti, Ne m´Oubliez Pas je svébytný parfém. A s každou další minutou je jasné, že to je Guerlain se vší parádou. Hlavní roli hrají růže, zralé ovoce, především švestka a černý rybíz, koření a ambra. Co je opravdu kouzelné to je metamorfóza růže. Chvílemi se zdá, že je její květ rozložený na jednotlivé okvětní plátky ve formě růžového potpourri s pár kuličky růžového pepře, pak zas ožije, poskládá se zpátky do květu, dostane barvu a příjemně medově marmeládový akcent, aby nakonec ještě o něco víc ztmavla a s elegancí růži vlastní se ponořila do ambrově švestkového likéru. To se několikrát opakuje, ale stále likérová koupel je stále častější a delší, až se růži nechce ven. I já mám sto chutí smočit si rozkošnicky rty v tak příjemně vonícím nektaru. Umím si totiž představit, že by mi pak voněly směsí rtěnky a likéru, tak jako Ne m´Oubliez Pas. Vůně rtěnky a líčidel bývá často vytvářena pomocí kosatce nebo kombinace růže+kosatec, tady však vychází pouze z růže. Bohužel, nevím, jak voněla první rtěnka v tyčince, kterou firma Guerlain představila před 145 lety právě pod názvem Ne m´Oubliez Pas, ale rtěnkový tón, který parfém prostupuje, mi připomíná vůni oblíbené rtěnky od Diora, kterou jsem nosívala někdy v devadesátých letech. Měla krásně podzimně červený odstín a jmenovala se, jak jinak, Rougue d´Automne…. to už ale parfém trochu potemní, aniž by ztěžknul. Zůstává stále velmi elegantní, ještě pořád je cítit růže, švestka, jen se k nim přidá špetka skořicekardamomem a objeví se lehounký broskvový nádech, podpořený slaměnkově medovým, proteplujícím a jakoby z dálky, opravdu jen zlehka se ozývajícím koženým tónem. A právě v této fázi je více než nadohled jedna z krásných vůní minulých časů Guerlainu, Guet Apens. A pořád elegantní. barevný, decentní…

Ne m´Oubliez Pas

Orientální, ambrový, s ovocným akcentem a asi opravdu nezapomenutelný

… takový je parfém Ne m´Oubliez Pas. A  když to tak vidím napsané… vybavuje se mi Venezia (Laura Biagiotti). Znáte? To je vůně z roku 1992 s mnoha společnými složkami, ale především vůně, která ve mě vyvolávala podobný pocit, i když byla kořeněnější, méně rtěnková, ale jinak… A bezprostřední srovnání ze staré miniaturky mi olfaktorickou vzpomínku potvrzují.

Výdrž Ne m´Oubliez Pas je výborná a odpovídá čistému parfému. Pokud jde o projekci, nejprve se mi zdála spíše průměrná, jen mě překvapilo, že lidé v okolí (i širším okolí) ji vnímají a reagují na ni (komplimenty). Postupem času mi intenzita přijde lepší, přestože si nos na parfém zvyká…

 Jsem moc ráda, že Guerlain znovu objevil švestku jako jednu z nosných ingrediencí parfému. Představovala jsem si, jak bude tentokrát zpracovaná, mám ráda mnoho vůní rozličných značek, ve kterých se švestka vyskytuje… a tohle se moc povedlo! Když jsem psala, že Ne m´Oubliez Pas není variací na některou z posledních vůní, což je fajn, musím ale dodat, že je znát, že její autor – Thierry Wasser – má ve svém portfoliu vůně jako Idylle extrait (kvůli medové růži), Tonka Impériale (kvůli tonce), Myrrhe et Délires (nevím kvůli čemu, ale něco tam je :-) ) atd. Rukopis se nezapře.

Co dodat? Jsem téměř přesvědčena, že u 500 kusů parfému nezůstane a že se s Ne m´Oubliez Pas setkáme i v nejbližší budoucnosti, ať už v jiném, menším balení anebo v jiné koncentraci. A že nezůstane jen atrakcí pro návštěvníky Paříže a La Maison Guerlain. Byla by skvělou ozdobou exkluzivní řady Les Parisiennes, ať už v koncentraci extrait de parfum (po vzoru Mon Précieux Nectar) anebo jako eau de parfum (po vzoru Nuit d´Amour nebo Plus Que Jamais). 

Guerlain Ne m´oubliez Pas avec sol

Složení: švestka, kardamom, růže, slaměnka, karafiát, skořice, pačuli, ambrové tóny, vanilka, mechové tóny

Guerlain Ne m´Oubliez Pas, koncentrace Extrait de Parfum, 125 ml flakon, 500 € (edit 11/2016: cena 550 €)

Počet komentářů: 2

 1. Kotlanova.Vendula@seznam.cz' wendulka napsal(a):

  Souhlasím, u téhle vůně by bylo škoda, kdyby zůstalo jen u této edice a nevyužila se dál, protože má v sobě potenciál, to bylo na ní poznat už od přičichnutí ke zkušební viálce, nemluvě potom o pořádném navonění :) . Tak si teď vlastně říkám, že jestli to s tou vůní ve flakonu možná nepopletli, obsahem by mi spíš pasovala ke Carmen Le Bolshoi než květinovější Vetiver pour Elle. Na druhou stranu jsem ale šťastná, že to dopadlo takhle, pro jednou ruskému trhu nezávidím :) .

  A mimochodem nádherné fotky, ostatně jako vždy, hlavně ta společná s Guet-Apens.

  20.10.2015
 2. Monika napsal(a):

  Díky. A souhlasím. Viděla jsem ukázku z uvedení  Carmen Le Bolshoi v Moskvě, ohnivá tanečnice, černé vlasy, uhrančivé oči, rudé rty a šaty, smyslné pohyby…. a když si představím zelenou vetivérovku, která je obsahem flakónu, krásnou ale tááák vzdálenou Carmen…

  20.10.2015

Komentáře jsou uzavřeny.