Návštěva La Maison Guerlain – pokračování

Po návštěvě přízemí a prvního patra (článek zde), zbývá nahlédnout do suterénu s restaurací, cukrárnou, prodejem čajů a medů a "poštovním koutkem" a nakonec vystoupat nahoru do druhého patra, kde se nachází kosmetický Institut.

Restaurace "Le 68 Guy Martin" je jednou z novinek, kterou přinesla rekonstrukce v roce 2013. Nachází se v suterénu a z ulice se sem vchází levým chodem. Projde se až nakonec moderní částí Maisonu, tou "bílou nudlí", a sestoupá po schodišti, které je téměř téměř na samém konci.

La Maison Guerlain schody

Tváří restaurace (a cukrárny) je sympatický šéfkuchař Guy Martin. Pro návštěvníky zde vymýšlí pokrmy a nápoje, interpretující vonné esence, které Guerlain používá do svých parfémů a v některých případech i samotné konkrétní parfémy. Macrons des jardins de Shalimar, Foie gras a la vanille de Madagascar, dortík La Petite Robe Noire… Názvy nelze brát úplně doslova, čaj Shalimar je prostě především bergamotový čaj s vanilkou, ale je to zajímavé a zábavné, navíc vše je vkusně a nápaditě servírované, takže si užijí i oči. Ale… já jsem z té restaurace od začátku trochu rozpačitá. Pořád mi tam chybí přesná definice, co to vlastně je. Tak nějak ani ryba, ani rak. Přiznám se, že na adrese 68 Champs Elysées mě víc láká trávit čas v patrech, u vůní a kosmetiky. Na kávu nebo zákusek si vybírám jiná místa. Ale zákazníky mají. Kromě turistů se zde scházejí i Pařížané z okolí na kávu nebo oběd, odpoledne a večer se zde často konají různé akce…

La Maison Guerlain restaurace  Le 68 Guy Martin restaurant La Maison Guerlain

Čaje si můžete i odnést domů. V místnosti před vchodem do restaurace jsou vystaveny jak piksly s čajem, tak vonné svíčky a dokonce i med vlastní výroby (mimochodem vynikající, trochu mi připomíná krétské medy, které miluju).

Restaurant 68 Guy Martin

V dalším koutku prostoru, předcházejícímu samotné restauraci, najdete pult se zákusky a o kus dál poštovní schránku. Můžete si vybrat některou ze známek s motivem dávného reklamního plakátu k  některé ze slavných vůní a poslat pozdrav přímo z Champs-Elysées 68.

La Maison Guerlain poštovní schránka

Nedávno se působnost restaurace rozšířila i nahoru na ulici, v podobě zahrádky.

La Maison Guerlain

Na obrázku vidíme tři vchody do Maisonu. Teď se podíváme na ten vpravo. Tudy vcházejí klientky, které mají smluvenou schůzku v  kosmetickém institutu. Vyjedete výtahem do prvního patra (ano, prvního patra, protože to, čemu se běžně říká první patro – např. tam, kde je místnost s parfémovým "kolotočem" – to je ve skutečnosti jen zvýšené přízemí),  zazvoníte a ocitnete se zase v úplně jiném prostředí. Architekt Marino zachoval a vypíchl krásu původních materiálů, které jsou zde už od konce třicátých let. Bílý mramor, onyxové stěny v každé z kabinek, uvítací místnost, ve které se cítíte jako v obývacím salónu francouzské smetánky…. 

Institut chodba

Institut chodba

La Maison Guerlain

 

Prostory ladně plují příjemné, usmívající se ženy, nejčastěji s hladce vyčesanými vlasy do drdůlku a vždy s dokonalým nalíčením – kosmetičky, kosmetické konzultantky, kabinkové asistentky… a jejich zákaznice. Celé to připomíná dokonale sehraný baletní soubor. Nebo olej od nizozemského mistra. :-)

Obraz

La Maison Guerlain Institut obraz

Služby zde jsou velmi drahé. O dost dražší než v dobrých francouzských salónech. Je to ale Guerlain a je "in" zajít sem na kosmetiku, masáž, konzultaci ohledně líčení atd. Část klientely tvoří šťastní obdarovaní nějakým tím voucherem k narozeninám, promoci nebo svatbě, část vyšší střední třída, část "slavní" a část bohaté turistky. A i tady, stejně jako všude po "domě", se setkáte s parfémy.

Shalimar Institut